Doğu ve Güneydoğu’da güvenlik güçlerine ‘yardımcı’ olarak görev yapan korucular kadro ve maaş düzenlemesi istiyor. 25 bini gönüllü olmak üzere 48 bin korucu, hükümetin taleplerini karşılamasını bekliyor. 1997’den beri koruculuk yapan Vatan Anadolu Güvenlik Korucuları Terör Mağdurları Şehit Gazi Konfederasyonu Başkanı Muserdin Olcum, hem çalışan hem de emekli korucuların sorunlarını anlattı. Diyarbakır Kulp ilçesinde ailesiyle birlikte koruculuk yapan Muserdin Olcum, SÖZCÜ’ye konuştu ve sıkıntılarını şöyle dile getirdi:


Muserdin Olcum

48 BİN GÜVENLİK KORUCUSU VAR: “Gönüllü güvenlik korucu olarak 1997 yılından beri çalışıyorum. Gerek duyulduğunda ne olursa olsun saat sorulmadan, günün 24 saati göreve hazırız. Aile bireyleri dahil olmak üzere, devletin bekası, vatanın bölünmemesi ve bayrağımızın sürekli dalgalanması için şehit olmaya hazırız. Benim ailemde şu anda 350’ye yakın aktif, emekli olan da 350 yakın kişi var. Doğu ve Güneydoğu’da 48 bin güvenlik korucu var. 25 bini gönüllü, geri kalanı da gönüllü olmayan. Bunlar asgari ücret düzeyinde maaş almaktadır. Gönül olanlara ‘alım olduğunda öncelik sizin olur’ diye gerekçe söylendi. Ama öyle bir alım olmadı.

KADRO SÖZÜ VERİLDİ, 5 SENEDİR BEKLİYORUZ: Biz diyoruz ki, ‘en düşük devlet memuru ne kadar alıyor ise korucu olarak çalışanlara da o kadar verin. Eğer koruculuğu bitirmek istiyorlarsa farklı kurumlara yerleştirip, görevlerine devam etsinler. Şunu unutmayalım ki, korucular olmasa Doğu ve Güneydoğu’da bu kadar rahat gezilmezdi. Korucu olan ailelerde illa ki bir şehit vardır. 5 senedir bize diyorlar ki ‘11 bin 500 tane kadro vereceğiz’. İl bazında ve ilçe bazında ihtiyaç olan yerlere dağıtılacaktı. Normalde korucu sayısının 55 binin altına düşmemesi lazım. Bugüne kadar herhangi bir alım yapılmadı.

EMEKLİ KORUCU 10 BİN ALMIYOR: Cumhurbaşkanı dedi ki ‘emekli maaşı kesinlikle 10 binin altında olmayacak’ Şu anda bizim emekli olan korucularımız 10 bin almıyor. Geçen ay 8 bin küsur maaş alındı. Yüzde 42’lerde zam verilirken bile 10 bini yakalayamadı. Şu anda 50 binin üzerinde emekli korucu var. Korucu operasyona gidiyor, nöbete gidiyor… Bir nöbete gidince alıyor 400 TL. Arabaya, yemeği, sigaraya mı verecek? Neye verecek? Yeterli değil. 1987’den beri biz canımızı ortaya koyduk. Terör bitene kadar asla pes etmeyeceğiz, onların sonu gelene kadar.”