İstanbul Bayrampaşa'da Milli Gazete yazarı Mustafa Kasadar'ın 19 yaşındaki oğlu Muhammed Nuh Kasadar, 11 Temmuz 2023 tarihinde ailenin eski çalışanı Hakan Öztürk tarafından öldürülmüş, cesedi parçalanmış halde evdeki derin dondurucuda bulunmuştu. Kasadar’ı katlettikten sonra fidye isteyen Öztürk tutuklanmıştı. Katil zanlısı hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

ATILAN MESAJI ŞAKA SANMIŞLAR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, baba Mustafa Kasadar, anne Mücedde Kasadar ve ağabeyi Ömer Faruk Kasadar müşteki olarak yer aldı. 11 Temmuz 2023 tarihinde gece saat 02.00 sıralarında Mustafa Kasadar, Balat Polis Merkezi'ne başvurduğu, oğlu Ömer Faruk Kasadar’ın kullandığı telefona “Merhabalar Ömer Bey şu anda Muhammed elimizde ayrıntılı bilgi için android bir telefondan Connected2 me uygulamasını indirin ve Kasadari diye bir hesap oluşturun. Bunun için 15 dakikan var. Hesabı aç ve sana yazmamı bekle” şeklinde mesaj gönderildiğini, atılan mesajı şaka sandıklarını, oğlunun telefonunun cevap vermemesi ve gece saat 01.00'a kadar gelmemesi nedeniyle soruşturmaya başlandığı ifade edildi.

Mustafa Kasadar'ın cep telefonuna 'Connected2 me' uygulaması indirilerek bu uygulama üzerinde ilk olarak 40 bin dolar fidye şartıyla Muhammed Nuh Kasadar’ı serbest bırakacağını söylediğini, yapılan pazarlıkla 70 bin liraya razı olduğu anlatıldı.

POLİS EKİPLERİNCE YAKALANDI

İddianamede, 12 Temmuz gece 01.00 sularında Gaziosmanpaşa’daki bir parkın yanındaki çöp kutusuna paranın atıldığı, orada bekleyen polis ekiplerinin 04.45 sıralarında parayı almaya gelen Hakan Öztürk’ü yakaladıkları anlatıldı.

ÖLÜM BAĞ SONUCU GERÇEKLEŞMİŞ

Muhammed Nuh Kasadar’ın ölümüyle ilgili hazırlanan Adli Tıp Kurumu raporunda ise zehirlenerek öldüğüne ilişkin delil bulunamadı. Bedenin ölüm sonrasında parçalanmış olduğu ve ölümünün bir bağ ile boğma sonucu olduğu aktarıldı.

Şüpheli Hakan Öztürk'ün ifadesinde, Mustafa Kasadar'ı ve oğullarını mahalleden tanıdığını, ağabey Ömer Kasadar'a ait olan Ravza Kitap isimli işyerinde 2,5 yıl kadar kitap toplayıcı ve satın alma müdürü olarak çalıştığını, mesai ücretlerini vermediklerini iddia ederek "Arkadaşım Enes, yanıma gelerek 'Bunlar seni kullanıyorlar, sana mesai ücreti vermeleri gerekiyor' dedi. Ben de Ömer Kasadar tarafından kullanıldığımı anladım, bir süre sonra işten çıktım. Sonrasında psikolojik zorluklar çekmeye başladım" dediği belirtildi.

"İPİ BOYNUNA GEÇİRİP TÜM GÜCÜMLE SIKTIM"

Şüpheli Öztürk, buluştuğu Muhammed Nuh Kasadar ile evinde nargile içtikten sonra ağabeyine küfür ettiğini, Kasadar’ın da kendisine yumruk atmasıyla kendisini kaybettiğini söyleyerek "Kırmızı çamaşır ipini boynuna geçirip tüm gücümle 4-5 dakika sıktım. Suratına baktığımda öldüğünü fark ettim. Yarım saat ne yapacağımı düşündüm, cesedi kaldırmam gerektiği aklıma geldi. İzlediğim filmlerden ve dizilerden cesedi bavula koyup kurtuldukları aklıma geldi. Bu işin parasız olmayacağı, ayrıca kira borcum olduğu için fidye istemek aklıma geldi. Cesedi parçalamadan önce ağabeyi Ömer'e mesaj attım. 'Kardeşin elimizde geri almak istiyorsan 'Connected2 me' adlı uygulamasından 'kasadari' diye hesap açtığını, ona yazmamı beklemesini söyledim. Sonra telefonu evin önündeki çöpe attım" dedi.

CESEDİ PARÇALARA AYIRIP DERİN DONDURUCUYA KOYDU

Şüpheli Öztürk’ün ifadesinde ayrıca, fidye alabilmek için Kasadar’ın fotoğrafını çektiğini sonrasında banyoya götürerek cesedi parçalara ayırarak derin dondurucuya ve kafasını buzdolabına koyduğunu söylediği belirtildi.

Maktülün ağabeyi müşteki Ömer Faruk Kasadar ise, katil zanlısı Öztürk'ün 2019 yılında kitapevinde yaklaşık olarak 13 ay çalıştığını, bu süre zarfından kendisiyle herhangi bir tartışmalarının olmadığını, hakkı neyse taraflarınca tamamıyla ödendiğini, kardeşini canice katleden şüpheliden şikayetçi olduğunu ifade etti.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI TALEP EDİLDİ

İddianamede, şikayetçilerle daha önceden çalışmış olduğu işyerinde hakkını vermemeleri sebebiyle aralarında bir husumet olduğu söyleyen şüphelinin olay günü ağabeyi Ömer Faruk'a küfür etmesi sonrasında maktulün kendisine yumruk atması üzerine kendisini kaybettiğini ve boğduğunu söylese de ilk haksız hareketin şüpheli tarafından gerçekleştirildiği dolayısıyla haksız tahrik hükümlerinin uygulanamayacağı vurgulandı.

İddianamede şüpheli Hakan Öztürk hakkında “Tasarlayarak adam öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. Öztürk’ün yargılaması önümüzdeki günlerde Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayacak.