Kraliçe Elizabeth'in 2022 yılında hayatını kaybetmesinden sonra tahta geçen Kral Charles'ın hükümdarlığı annesinin kadar uzun sürmeyebilir. 

Geçtiğimiz haftalarda Kral'ın kansere yakalandığı açıklanmıştı. Saraya yakın kaynaklar, Kral'ın durumunun giderek kötüleştiğini söylüyor. Ayrıca Buckingham Sarayı yetkililerinin de Kral'ın cenaze planını düzenli olarak güncellediği belirtiliyor. 

Kaynaklar 75 yaşındaki hükümdarın çok hasta olduğunu söylüyor: "Herkes iyimser davranıyor ama kendisi gerçekten çok hasta."

Kral Charles'a hangi kanser teşhisi konduğu açıklamadı ancak bunun, hastalığın en tedavi edilebilir türlerinden biri olmadığı belirtilmişti.

Bu arada Kral'ın yardımcıları, "Menai Köprüsü Operasyonu" adı verilen, kraliyet cenaze planlarını özetleyen birkaç yüz sayfalık belgenin kopyalarını düzenli olarak inceliyorlar. Saraya yakın kaynak, “Planların tozu alındı ve aktif olarak güncel tutuluyor. Kral'a kanser teşhisi konduğu göz önüne alındığında, bu beklenen bir durum" dedi.

Yetkililer, Menai Köprüsü Operasyonu'nun düzenli olarak güncellendiğini doğruladı ancak bunun standart bir prosedür olduğunu vurguladı.

Eski Galler Prensi'nin ölüm planı, adını Anglesey adasını Galler ana karasına bağlayan asma köprüden alıyor.

Kraliyet cenazelerinin planlanmasında yer alan üst düzey bir yetkili, “Tabii ki Menai Köprüsü'ne her yönüyle bakıyorlar. Kraliçe'nin cenazesi saat gibi ilerledi ve çıtayı yükseltti. Bu duygusal bir şey değil, bu çok ciddiye alınan bir iş " dedi.