Kraliçe Elizabeth'in 2022'de hayatını kaybetmesiyle taç giyerek tahta çıkan Kral Charles, geçtiğimiz aylarda sağlık sorunlarıyla gündeme gelmişti. Kral'ın kanser olduğu bilgisi paylaşılırken bir süre kamu görevlerine de ara vermesi gerekmişti.

Şubat ayından bu yana ilk defa kamu görevlerine dönen Kral'ın sağlıklı ve mutlu görüntüleri dikkat çekti.

Buckingham Sarayı, cuma günü yaptığı açıklamada, doktorların 75 yaşındaki Kral'ın tedaviye verdiği yanıttan yeterince memnun olduklarını ve kamuya açık bazı görevlere devam edebileceğini duyurmuştu.

Kral da Konsort Kraliçe Camilla ile Macmillan Kanser Merkezi'ni ziyaret ederek hastalarla ve tıp uzmanlarıyla bir araya geldi. Aynı zamanda Birleşik Krallık Kanser Araştırmaları Derneği'nin başında da bulunan hükümdar, neşeli tavırlarıyla dikkat çekti.

Kral Charles'ın sağlık sorunları, ocak ayında iyi huylu prostat büyümesinin düzeltilmesi için hastaneye kaldırılacağının ortaya çıkmasıyla başladı. Ertesi ay saray, testlerin bir kanser türü varlığını ortaya çıkardığını söyledi ancak bunun prostatla ilgili olmadığını belirterek detay vermekten kaçındı.

O günden bu yana hastalık nedeniyle istirahatte bulunan ve tedavi gören Kral, kamu görevlerine yeniden dönebildi.

Saray, ayrıca Charles ve Camilla'nın haziran ayı sonlarında Japon İmparatoru Naruhito ve eşi İmparatoriçe Masako'nun resmi ziyaretine ev sahipliği yapacaklarını doğruladı.