Tasarruf paketi açıkladıktan sonra zam sağanağına başlayan iktidar, esnafın da kredi faizine zam yapıp adeta nefesini kesti. Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla Halkbank tarafından kullandırılan Hazine destekli esnaf kefalet kredi faizleri vadesine göre 2 katı aşan düzeylerde artırıldı. Üstelik faiz artışları esnafın 2021 yılından bu yana almış olduğu ve taksitleri halen devam eden tüm eski kredi borçlarına yansıtıldı.

Yeni zamlarla birlikte, 2022 yılında faizler yüzde 15’ken Hazine’nin yüzde 50 desteği sayesinde esnafa yüzde 7.5 faizle kullandırılan kredilerin yeni faizi yüzde 17’ye çıktı. 2021 yılında yüzde 8.5 olan kredilerin faizi yüzde 18’e, yüzde 9.5 olan kredilerin faizi yüzde 21’e yükseldi. En son bu yılın ilk 3 ayında yüzde 25’le kullandırılan sübvansiyonlu esnaf kredisinin faizi de yüzde 29 yapıldı.

‘KARA KARA DÜŞÜNÜYOR’

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kredi faizlerine yapılan zam yüzünden esnafın perişan olduğunu söyledi. Tasarruf paketinin esnafı vurduğunu ifade eden Palandöken, “Esnafımız krediyi yüzde 7.5 faizle almış, ona göre de yatırım yapmış, mal almış. Hatta faiz düşük diye müşterilerine veresiye vermiş. Şimdi bir anda faizi yüzde 17 ödeyeceksin denilince esnafımız perişan oldu. Herkes bu faizleri nasıl ödeyeceğiz diye kara kara düşünüyor. Esnaf müşterisinin veresiye defterine zam yapamaz ki, bu yükü nereden karşılayacak? Zaten her yer AVM, her yer zincir market. Onlar karşısında esnafımızın ayakta kalması bu desteklerle mümkün oluyordu” dedi.