Merkez Bankası, kredi kartı azami faiz oranları ve komisyon oranları hakkında açıklamada bulundu. Faizlerdeki hızlı yükseliş dikkat çekerken Merkez Bankası son iki kararının ardından kredi kartı azami faiz oranları ve komisyon kararını duyurdu.

KREDİ KARTI FAİZ ORANLARI ARTACAK MI?

Merkez Bankası kredi kartı azami faiz oranları ve komisyon oranlarını sabit tutma kararı alarak 1 kasımdan itibaren geçerli olan oranların uygulanacağını belirtti.

TCMB'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kredi kartı azami faiz ve üye işyeri azami komisyon oranlarının mevcut seviyelerinin üzerine çıkmamasına yönelik olarak referans orana üst sınır getirilmiştir.

Referans oranın mevcut seviyesi 3,11 üst sınır olarak belirlenmiş, bu seviyenin altındaki oranlar için mevcut hesaplama yönteminde bir değişiklik yapılmamıştır. 

Bu kapsamda kredi kartı azami faiz ve üye işyeri azami komisyon oranları için en son ilan edilen oranlarda bir artış olmayacaktır.

Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranları ile üye işyerlerine uygulanacak azami komisyon oranlarının hesaplanmasında kullanılan referans oran, Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2020/4) kapsamında belirlenen yöntem ile hesaplanarak ilan edilmektedir.


Referans oran, 32-45 gün vadeli Türk lirası mevduata bankaların uyguladıkları ağırlıklı ortalama akım faiz oranı ile politika faiz oranının yüzde on fazlasının düşük olanı dikkate alınarak hesaplanmaktadır. "