Merkez Bankası (TCMB) politika faizini bugün 250 baz puan artışla yüzde 42,5'e yükseltirken, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranları ile üye işyerlerine uygulanacak azami komisyon oranlarını aralıkta sabit tutma kararı aldı.

Faizlerdeki hızlı yükseliş dikkat çekerken Merkez Bankası son iki kararının ardından kredi kartı azami faiz oranları ve komisyon oranlarını sabit tutma kararı alarak 1 kasımdan itibaren geçerli olan oranların uygulanacağını belirtti.

TCMB'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kredi kartı azami faiz ve üye işyeri azami komisyon oranlarının mevcut seviyelerinin üzerine çıkmamasına yönelik olarak referans orana üst sınır getirilmiştir.

Referans oranın mevcut seviyesi 3,11 üst sınır olarak belirlenmiş, bu seviyenin altındaki oranlar için mevcut hesaplama yönteminde bir değişiklik yapılmamıştır. 

Bu kapsamda kredi kartı azami faiz ve üye işyeri azami komisyon oranları için en son ilan edilen oranlarda bir artış olmayacaktır.

Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranları ile üye işyerlerine uygulanacak azami komisyon oranlarının hesaplanmasında kullanılan referans oran, Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2020/4) kapsamında belirlenen yöntem ile hesaplanarak ilan edilmektedir.

Referans oran, 32-45 gün vadeli Türk lirası mevduata bankaların uyguladıkları ağırlıklı ortalama akım faiz oranı ile politika faiz oranının yüzde on fazlasının düşük olanı dikkate alınarak hesaplanmaktadır. "

SEÇİMDEN SONRA FAİZLER HIZLA YÜKSELTİLMİŞTİ

Seçim öncesinde oy kaygısıyla faizleri düşük tutan hükümet, seçim sonrasında faizleri hızla yükseltti.

Seçim öncesindeki faiz politikasıyla kur ve enflasyonu patlatan ve ülkeyi ödemeler dengesi krizinin eşiğine getiren hükümet, krizi önlemek, enflasyonu kontrol altına almak ve yabancı sıcak para çekebilmek için faizde tarihi bir U dönüşüne imza attı.

Merkez Bankası faizi yükseltirken, kredi kartı ve nakit çekim faizlerindeki astronomik yükseliş dikkat çekiyordu.

Seçim öncesinde ve haziran ayında yüzde 1,36 olan kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami akdi faiz oranı, 1 Kasım itibarıyla yüzde 3,66’ya yükseltildi.

Kredi kartı borcunuzun yalnızca asgari tutarını ödendiğinde, geriye kalan borç üzerine akdi faiz uygulanıyor. Bu oran, seçimler öncesinde ve haziranda yıllık bileşik faiz olarak vergiler dahil yaklaşık yüzde 23 idi. 1 Kasım itibarıyla bu oran yaklaşık yüzde 75’e yükseltildi.

Seçim öncesinde ve haziranda yüzde 1,66 olan kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami gecikme faiz oranı da 1 Kasım itibarıyla yüzde 3,96’ya yükseltilmişti.

Kredi kartı borcunun asgari tutarının ödenmemesi ya da eksik ödenmesi sonucunda uygulanan gecikme faizi  seçimler öncesinde ve haziranda yıllık olarak vergiler dahil yaklaşık yüzde 28 idi. 1 Kasım itibarıyla bu oran yaklaşık yüzde 83’e yükseltildi.

Seçim öncesinde yüzde 1,36 olan nakit çekim veya kullanım ile kredili mevduat hesapları işlemlerinde uygulanacak azami akdi faiz oranı, 1 Kasım itibarıyla yüzde 4,42’ye yükseltilmişti. Söz konusu oran, seçimler öncesinde ve haziranda yıllık bazda vergiler dahil yüzde 23 idi ancak 1 Kasım itibarıyla yaklaşık yüzde 96’ya yükseldi.

Seçim öncesinde ve haziranda yüzde 1,66 olan nakit çekim veya kullanım ile kredili mevduat hesapları işlemlerinde uygulanacak azami gecikme faiz oranı ise 1 Kasım itibarıyla yüzde 4,72’ye yükseldi. Seçim öncesi ve haziranda 10 bin TL'lik nakit çekimde yaklaşık 207 TL olan gecikme faizi, 1 Kasım itibarıyla aylık yaklaşık 613 TL'ye kadar yükseltilmiş oldu. Söz konusu oran, seçimler öncesinde ve haziranda yıllık bazda vergiler dahil yüzde 28 idi ancak 1 Kasım itibarıyla yüzde 105’e yükseldi.