Bitcoin, kripto varlıklara akan eşi benzeri görülmemiş miktardaki sermayenin yanı sıra yaklaşan yarılamanın (halving) etkisiyle rekor kırmaya devam ediyor.

Bitcoin dün 72 bin 881 dolarla tüm zamanların zirvesine ulaşırken bugün 71 bin 800  dolardan işlem gördü. Ethereum ise 4 bin dolardan işlem görmeye devam etti.

Yatırım şirketi CoinShares International tarafından yayınlanan bir rapora göre, geçtiğimiz hafta kripto varlıklarına 2,7 milyar dolarlık rekor bir akış gerçekleşti. Bu paranın büyük bir kısmı Bitcoin'e gitti.

Bitcoin'de yılbaşından bu yana yaşanan artış yüzde 70'i aştı.

KRİPTODA KURUMSALLAŞMA ETKİSİ

ABD'de 11 Ocak'ta piyasaya sürülen spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF) başarısı, son dönemdeki ivmenin önemli bir itici gücü. BlackRock ve Fidelity Investments gibi şirketlerin ETF'leri Bitcoin'e şimdiye kadar yaklaşık 9,5 milyar dolarlık net giriş sağladı.

Öte yandan dün İngiltere'de Londra Menkul Kıymetler Borsası, Bitcoin ve Ethereum için borsada işlem gören senetlerin başvurularını kabul edeceğini söylerken, Tayland'ın menkul kıymetler kurumu da denizaşırı kripto ETF'lerini perakende alıcılara açacağının sinyalini verdi.

21Shares'in kurucu ortağı ve başkanı Ophelia Snyder, Bloomberg Televizyonu'nda yaptığı açıklamada, "ABD'de kurumsal benimseme görüyoruz. Ama bazı şeyer için henüz oldukça erken. Tüm kurumların, tüm banka şubelerinin buna erişimi yok" dedi.

Snyder, Bitcoin piyasasının yapısının ABD işlem saatlerine daha fazla odaklanılması gibi değişiklikler yaşayacağını da sözlerine ekledi.

PİYASA UZMANI 80 BİN DOLARA İŞARET ETTİ

Yatırımcılar kripto piyasasında rallinin sürüp süremeyeceğini merak ederken bazı yorumcular daha fazla kazanç olasılığını işaret ediyor.

IG Australia Pty'in piyasa analisti Tony Sycamore, "Önümüzdeki aylarda Bitcoin'in 80 bin dolara doğru ilerlemek için pozisyon almak isteyenler tarafından iyi bir şekilde desteklenmesi bekleniyor" dedi.

Öte yandan dün 821,7 milyon dolara 12 bin Bitcoin daha satın alan MicroStrategy şirketinin Başkanı Michael Saylor, Bitcoin'in 'altını yiyeceğini', 'değerli metalin tüm harika özelliklerine sahip olduğunu' ve 'hiçbir kusurunun olmadığını' belirtti.

Saylor ayrıca, Bitcoin'in güçlü bir şekilde toparlanacağına dair herhangi bir şüphesi olmadığını söyledi.