Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bir kripto para soğuk cüzdanında para toplandığını tespit etti. 

3 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından dolandırıcıların kripto para üzerinden saadet zinciri kurduğunu belirledi.

Yeni üye karşılığı yüzde 5'ten 15'e kadar komisyon ve ana para üzerinden aylık yüzde 21 kar vaadiyle işletilen sistemin çarkı tıkandı. Sisteme dahil olanlara ödeme de yapılamadı. 

Polis ekipleri, 200'e yakın kişinin dahil olduğunu değerlendirdiği saadet zincirinde 200 milyon lira vurgun yapıldığını belirledi.

ÜYELERE 'GOLD' VE 'GREEN' STATÜSÜ

Üyelerine 'green' ve 'gold' olarak statüler verilen sistemin işleyişinin 'yeni üye kaydı'na dayandığı belirtilirken, Ticaret Bakanlığı'nın yapılan işlemleri 'saadet zinciri' olarak tanımladığı öğrenildi. 

Zonguldak merkezli Karabük, Sakarya ve Kocaeli'de 10 Haziran'da yapılan operasyonlarda saadet zincirini kurduğu iddia edilen 15 şüpheli, gözaltına alındı. 

Şüphelilerden 7'si emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, C.L., E.Ç., E.K., Y.E., H.K., M.Ö., Y.S., ve M.Ö. sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi.

4 KİŞİYE EV HAPSİ

Zonguldak merkezli İstanbul, Kocaeli, Karabük, Bolu, Aydın, Mersin, Sakarya ve İzmir’de eş zamanlı düzenlenen ‘kripto para saadet zinciri’ operasyonunda adliyeye sevk edilen 8 şüpheliden E.K. (44), H.K. (33), M.Ö. (47) ve M.Ö. (41) adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. C.L., EÇ., Y.K. ve Y.S. hakkında ise ev hapsi kararı verildi. 

ÜYELERE GERİ ÖDEME YAPILMIŞ

Polisin, 200 kişiden 200 milyon liraya yakın vurgun yaptıkları iddiasıyla yürüttüğü soruşturma kapsamında ifadesi alınan ve mağdur olarak şikayetçi olanların toplamda 16 milyon 155 bin lirasının olduğu tespit edildi. Ayrıca, sistem üzerinde yaklaşık 500 bin ‘kripto para’ alındığı bunun 350- 400 bin civarının üyelere iade edildiği ortaya çıktı. Öte yandan hala dosya kapsamında ulaşılamayan ‘üyeler’ olduğu da belirtildi. Polisin soruşturması sürüyor.