Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, dün Münih Güvenlik Konferansı kapsamında katıldığı panelde Ukrayna ordusunun Avdiivka’dan geri çekilmesine ilişkin açıklama yaptı. 

Ukrayna’nın halkını ve ordusunu korumaya çalıştığını söyleyen Zelenskiy, “Ukrayna birliklerinin, savunmacılarımızın aylardır Rus saldırılarına karşı koyduğu Donetsk bölgesindeki Avdiivka'dan çekilmesi kararı, gerekli silahlar gelene kadar Ukraynalıların hayatını kurtaracağı için mantıklı ve adildir. Halkımızı, savaşçılarımızı koruyoruz, çünkü savunma böyle bir şeydir. Bu, insanların kilometrelerce geri çekildiği ve Rusya'nın bir şeyler ele geçirdiği anlamına gelmiyor. Hiçbir şey ele geçirmedi” dedi. 

Batı'ya silah yardımı çağrısı yapan Zelenskiy, ordunun yeterli silahı olmadığını belirterek, “Ordumuz toparlanacak ve yetersiz olan uygun silahları bekleyecek. Ukrayna'nın topçu ve uzun menzilli silahlara çok ihtiyacı var ve bu konuda ortaklarının yardımına güveniyor. Bu yıl onları drone sistemleri ve elektronik harp sistemleri ile şaşırtacağız ki bu bizim için olumlu, Rusya için olumsuz olacaktır. Bunlar bizim yerli teknolojilerimiz. Bu, ortaklarımızdan yardım beklerken izlediğimiz paralel bir yoldur” ifadelerini kullandı.

Ukrayna-Rusya savaşı gelecek hafta 3. yılına girecek ve son dönemde Ukrayna'ya askeri yardımlar başta ABD olmak üzere Batı ülkelerinde tartışma yaratıyor.