Michael Burry, geçtiğimiz çeyrekte elindeki portföy çeşitliliğini azaltırken bir dizi hisse senedi üzerindeki yatırımını da artırdı.

“The Big Short” filmi ünlenen yatırımcı, dün yaptığı üç aylık portföy güncellemesinde, ilk üç ayda portföyündeki 25 pozisyonu 16'ya indirdiğini açıkladı. Burry'nin sahip olduğu varlıkların toplam değeri yaklaşık 95 milyon dolardan yaklaşık 103 milyon dolara yükseldi.

Scion Asset Management'ın patronunun Çinli şirketlerdeki pozisyonunu artırması dikkat çekti. Öte yandan ünlü yatırımcı fiziksel altına yatırım yapan bir borsa yatırım fonunun hisselerini satın aldı.

Burry ayrıca koleksiyonuna beş yeni varlık ekledi. Burry ilk üç ayda Baidu, BP, First Solar, Sprott Physical Gold Trust ve Cigna şirketlerinden hisseleri aldı. Ayrıca aralarında Amazon, Alphabet, MGM Resorts, Toast ve Warner Bros Discovery'nin de bulunduğu bir dizi hisse senedini ise elden çıkardı.

DİKKAT ÇEKEN YATIRIMLAR

Burry ayrıca Çinli e-ticaret devi Alibaba'daki hissesini 75 binden 125 bine, JD.com hisselerini 200 bin adetten 360 bin adete çıkardı. Böylece ünlü yatırımcı Çinli dev şirketlere yaptığı yatırımı neredeyse ikiye katlamış oldu.

Fiziksel altın yatırımı yapan Sprott Physical Gold Trust (PHYS) ise Burry'nin portföyündeki 7,62 milyon dolar değerindeki 440 bin 729 hisseyle en büyük yeni holding oldu.

Scion patronu 2000'lerin ortasındaki konut balonuna karşı yaptığı açığa satış işlemleri ile ve “The Big Short” adlı kitap ve filmle ünlenmişti. Ünlü yatırımcı, piyasa çöküşleri ve ekonomik felaketlerle ilgili ciddi uyarıları ve acımasız tahminleriyle tanınıyor.