ABD'nin Washington eyaletinde, biri 7, diğeri 11 yaşında 2 kız çocuğuyla otelde buluşma planı yaptığı belirtilen 67 yaşındaki kişi, polisle girdiği silahlı çatışmada öldürüldü.

Seattle polisi tarafından paylaşılan olay videosunda, ismi verilmeyen şüphelinin bir otel binasında 7 ve 11 yaşlarında 2 kız çocuğunun kaldığını düşündüğü odanın önünde polisle arbede yaşadığı görülüyor.

DEFALARCA ATEŞ ETTİLER

Zanlıya müdahale eden polis memurunun vücut kamerasından elde edilen görüntülerde, çocuklarla buluşmayı bekleyen şüphelinin karşısında polisi bulunca tabanca çıkardığı ve bunun üzerine 3 polis memuru tarafından defalarca ateş edilerek vurulduğu anlar yer alıyor.

Olay sırasında bir polisin de yaralandığı ancak hayati bir tehlikesinin bulunmadığı ifade edildi.

Eski bir FBI ajanı, çocuk istismarcılarının en tehlikeli suçlular olduğunu belirtirken bu tarz operasyonlarda polislerin hayati tehlikelerinin olduğunu ifade etti. ABD medyasına konuşan ajan, bu suçlular için "Yakalandıklarını biliyorlar; uzun süreliğine hapse girecekler ve kaybedecek hiçbir şeyleri yok" değerlendirmesini yaptı.

Sosyal medyada, “suçunun henüz netleşmediği ve niyetinin tam olarak bilinmediği gerekçesiyle şüphelinin öldürülmesi yerine tutuklanıp yargılanması gerektiğini” savunanlar oldu.

ABD'de polis memurları hayatlarının tehlikede olduğunu hissettiklerinde tepki vermek üzere eğitiliyor ve böyle bir durumda Amerikan yasaları polislere ölümcül güç kullanma hakkı veriyor.