İstanbul Sancaktepe’de ormanlık alanda cesedi bulunan 40 yaşındaki Semih Sevim’i külotlu çorapla boğarak öldüren şarkıcı Seçil Çiftçi'nin  'Tasarlayarak kasten öldürme' suçundan yargılandığı davanın üçüncü duruşması görüldü.

İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada tutuklu sanık Seçil Çiftçi ve tutuksuz sanık olan babası Cemal Çiftçi hazır bulundu. Semih Sevim’in ailesi ve taraf avukatları da duruşmaya katıldı.

"KENDİMİ SAVUNMAKTAN BAŞKA BİR ŞEY YAPMADIM"

Duruşmada savunma yapan tutuklu sanık Seçil Çiftçi ne yaşadıysa onu anlattığını belireterek, "Ben tanıklık yapan kişilerin hepsini sevgilim, arkadaşım, abim diye çağırmadım. O insanlar allah rızası için gelip tanıklık yapmışlardır, karşı tarafin kardeşlerinin takıntılı olduğunu bildikleri için benim tanığım Firuzan'ı mahkeme sürecinde arayıp kendi lehine ifade vermesini talep etmişlerdir. Firuzan arkadadır, isterse sorulabilir. Maktülün annesinin de ben tanık olarak dinlenmesini istemiştim. Olay anında kendimi korumaktan başka bir şey yapmadım, adaletin kestiği parmak acımaz ama Tokat'tan kalkıp gelmiş, bir hafta evimin etrafında dolanmış, kapımdan ayrılmamış, HTS kayıtlarından da bu bellidir. Kendimi savunmaktan başka bir şey yapmadım, tahliyemi istiyorum" dedi.

"BENİM ÇOCUĞUM YERDE ÇÜRÜYOR O DA ORADA ÇÜRÜSÜN"

Tutuklu sanık Seçil Çiftçi'nin savunmasından sonra söz alan maktul Semih Sevim'in annesi Sevim Sevim, "Benim oğlumu hiç durmadan arıyordu, sürekli para istedi 'Şunu al, bunu al' dedi. Çocuğumu kullandı, benim oğlumun aklını başından aldı, ben oğlumu evlendirecektim onun yüzünden evlendiremedim. Öldürülmesiyle alakalı bir bilgim yok, Semih kaybolduktan sonra Seçil'i hiç aramadım. Öldüğünü polislerden öğrendim, şikayetçiyim. Benim çocuğum yerde çürüyor, o da orada çürüsün” ifadelerini kullandı.

TUTUKLULUK HALİ DEVAM

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti otopsi raporunun Adli Tıp Kurumu'na gönderilmesine, otopsi raporundaki bulgular nazara alınarak her bir yaralanmanın düşme, itme, vurma ile olup olmadığının tespiti ile vurma tespit edilmesi halinde ne şekilde bir aletle vurulduğunun tespitinin istenmesine hükmetti.

Öte yandan mahkeme, otopsi raporu dikkate alınarak sanık ile ölenin fotoğraflarının karşılaştırılarak vücudunda oluşan yaralanmaları kendi başına yapıp yapamayacağının tespitinin istenilmesine karar verdi. Ayrıca, ölen Semih Sevim’in yaralanmalar neticesinde olay sırasında mı yoksa sonrasında mı öldüğünün belirlenmesinin istenilmesine hükmetti.

Mahkeme heyeti, sanık Seçil Çiftçi’nin tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

1 Ocak 2023 tarihinde Sancaktepe Sazak Çeşme Mesire Yeri yakınlarında kimliği belirlenemeyen bir kişinin ölü bulunmasıyla başlayan soruşturmada, ölen kişinin daha önce kayıp ihbarında bulunulan Semih Sevim (40) olduğu belirlendi.

İddianamede, şüpheli Seçil Çiftçi'nin mesajlar göndererek sosyal medya paylaşımları yaptığı ve ölüm tehditlerinde bulunduğu ifade edildi. Sevim'in de şüphelinin anne ve babasına mesaj attığı, şüpheli baba ile kızın savunmalarına yer verildi.

Şarkıcı olan Seçil Çiftçi'nin, Sevim'in kendisini takıntı haline getirdiğini ve uzaklaştırma kararı aldırdığını söylediği ifade edildi. Şüphelinin savunmasında, olayın yaşandığı evde boğuşma sonucunda Sevim'i öldürdüğü belirtildi.

Parkinson hastası anne hakkında takipsizlik kararı verildiği belirtilen iddianamede, şüpheli babanın olay yerinde olduğunun tespit edildiği ve cinayete katıldığı kanaati oluştuğu ifade edildi. Seçil Çiftçi ve babası Cemal Çiftçi hakkında ‘tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.