Adana’nın Kozan ilçesinde bulunan Ahmet Yesevi Camii imamı M.A, Kuran kursuna gelen bir çocuğu istismar ettiği gerekçesiyle Mart 2024’te tutuklandı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, imam hakkında nitelikli cinsel istismar suçundan ceza istendi. 

Mağdur Ç.K, Ocak ayında Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği ifadesinde 11 yıl boyunca cami imamı M.A tarafından istismara uğradığını anlattı. 

İmam M.A’nın istismar sırasında görüntülerini çektiğini belirten mağdur Ç.K, istismarın yıllarca “Görüntülerini internette yayınlarım” tehdidiyle sürdüğünü belirttiği ifadesinde imam M.A’nın istismar için belli günleri seçtiğini söyledi. 

TELEFONUNDAN CİNSEL İÇERİKLİ GÖRÜNTÜLER ÇIKTI

Mart 2024’te tutuklanan imam M.A’nın telefon ve bilgisayarlarında bilirkişi tarafından yapılan incelemede cinsel içerikli görüntülerin olduğu tespit edildi. Cumhuriyet savcısı, iddianamede imam M.A ve mağdur Ç.K’nin konuşmalarının ‘öğretici-öğrenci’ ilişkisinden daha samimi olduğunu belirtti.  

Savcılık tarafından 11 yıl boyunca istismara uğradığını söyleyen Ç.K’nin ailesinin de ifadelerine yer verildi. Anne ve babası, söz konusu yıllarda çocuklarının sağlık sorunları yaşadığını anlatırken bir kez iç çamaşırında kan lekesi gördüklerini de söylediler. 

"BUGÜN SEKS GÜNÜMÜZ, GELİRKEN KOLA VE BAKLAVA AL"

Mağdur Ç.K, imam tarafından camide belirli günlerde istismara uğradığını anlattığı ifadesinde, imam M.A’nın kendisine “Bugün seks günümüz, gelirken kola ve baklava al” diye mesajlar attığını belirtti. 

Savcılık, mağdur Ç.K’nin tatlıyı hep aynı pastaneden aldığını anlatması üzerine, pastane sahiplerinin de ifadesine başvurdu. 

Pastane işletmecileri, mağdurun 14 yaşındayken ilk defa gelmeye başladığını, paket olarak aldığı tatlıyı başka bir cami imamına aldığını söyledi. 

Sanık cami imamı M.A ve mağdur Ç.K’nin telefonlarında yapılan incelemede, Haziran 2019’dan 2022 Aralık’a kadar geçen 3 yıl 6 ay 11 gün içinde 1012 kez görüştükleri anlaşıldı. 

Savcılığın hazırladığı iddianamede imam M.K’nin, istismarın camide gerçekleşmesi nedeniyle ‘Kamu görevinin veya hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılması’ ve ‘istismarın farklı tarihlerde devam ettiğini’ göz önünde bulundurarak 48 yıla kadar hapsini istedi.