Çarşamba günü JAMA Internal Medicine dergisinde yayınlanan çalışmada, kürtajın yasal bir seçenek olmadığı ABD eyaletlerinde on binlerce hamileliğin tecavüzden kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Planned Parenthood, Resound Research for Reproductive Health ve ABD genelindeki akademik kurumlardan araştırmacılar, suç ve cinsel şiddete ilişkin federal anketlerin bir kombinasyonunu kullanarak yaklaşık 520.000 tecavüzün bu sonuçlara yol açtığını tahmin etti. 

14 eyalette kürtaj yasağının yürürlüğe girmesinden bu yana geçen sürede 64.565 hamilelik gerçekleşti.

Diğer araştırmalar, yasağın olduğu eyaletlerde her ay 10'dan az kürtaj yapıldığını ortaya çıkardı. Bu da, mağdurların çoğunun, yasanın tecavüz gibi istisnalara izin verdiği eyaletlerde bile kürtaj haklarını alamadığını gösteriyor.

Araştırmacılar, verilerle ilgili olarak, "Tecavüz mağdurlarının kürtaj erişimini kısıtlamak özellikle yıkıcı sonuçlara yol açabilir. Cinsel saldırıdan sağ kurtulan bu kişilerin yasa dışı kürtaj yapıp yapmadığı, posta yoluyla ilaç kullanıp kürtaj yaptırıp yaptırmadığı, başka eyaletlere seyahat edip etmediği veya çocuğu doğurup doğurmadığı bilinmiyor."

Pew Araştırma Merkezi'nin 2022'de yaptığı bir ankete göre ABD'de yaklaşık 5 yetişkinden 1'i kürtajın her durumda yasal olması gerektiğini söylüyor. Çok daha büyük bir çoğunluk da (yetişkinlerin yaklaşık %70'i) hamileliğin tecavüz sonucu oluşması halinde kürtajın yasal olması gerektiğini bildirdi.