Kuzey Kore'de, dünyada çok popüler olan Güney Kore yapımı dizileri izleyen gençlere 12 yıl kürek cezası verildiği ortaya çıktı.

BBC Korece'nin haberine göre 2022'de çekilen görüntülerde, mahkum kıyafeti giyen elleri kelepçeli gençlerin çok sayıda öğrencinin doldurduğu salonda halka açık olarak yargılanıp mahkum edildiği görülüyor. Suçları Güney Kore dizisi izlemek olan 16 yaşındaki iki genç, bir stadyumda yüzlerce öğrencinin gözleri önünde askerler tarafından kelepçelenerek götürülüyor.

Videoda, askerlerin gençleri "yaptıkları hatadan pişman olmadıkları için" azarlaması da dikkat çekiyor.

Kuzey Kore'nin "halka ideolojik eğitim" kapsamında yayınladığı propaganda videosunda "Çürümüş kukla rejimin kültürü gençler arasında bile yayıldı. Daha 16 yaşındalar ama geleceklerini mahvettiler" denilerek bu tür cezaların daha da ağırlaşacağı vurgulandı. Videoda gençlerin isimleri ve adresleri de yer aldı.

İDAMI DA ONAYLAMIŞLARDI

Kuzey Kore'de Güney Kore televizyonlarının yanı sıra kültür sanat ürünlerini izlemek de tamamen yasak. Ancak dünyada giderek büyüyen Güney Kore dizisi furyası, tüm baskılara rağmen Kuzey Korelileri de etkiliyor.

Kuzey Kore hükümeti 2020'de Güney Kore dizi ve filmlerini izleyenleri ve paylaşanların idama mahkum edilebilmesini öngören bir tasarıyı kabul etmişti.

Güneye kaçan bir Kuzey Koreli daha önce BBC'ye, Güney Kore popu dinleyen 22 yaşındaki bir adamın vurularak öldürülmesini izlemeye zorlandığını söylemişti.

Güney Kore'ye göre Pyongyang, K-popu ve Güney Kore dizilerini kendisine yönelik ciddi bir tehdit olarak görüyor.