Real Madrid'in Kylian Mbappe transferi futbol dünyasını sarsmaya devam ediyor.

Bu dev transfer, dünya futbolunun dengelerini değiştirebilir. Fransız oyuncu, LaLiga EA Sports'a şu anda 'en iyi oyuncu' etiketiyle geliyor ve bu durum Avrupa'daki hegemonya üzerinde şimdiden etkisini göstermeye başladı.

Son iki yıl içinde Premier Lig, parlayan iki yıldızın İspanya'ya transfer olmasına tanıklık etti: Bellingham ve Mbappe. Milyonlarca sterlinin cazibesine kapılmak yerine Real Madrid'i tercih ettiler.

Marca'nın haberine göre; bu durum, İngiliz ligi için büyük bir kayıp ve 'Ada'nın' futbol üzerindeki üstünlüğünü sona erdirebilecek bir tehdit oluşturuyor.

Bu tehdidin arkasında yatan nedenlerden biri de mali kontrol eksikliği. Premier Lig yöneticileri, kulüplerin sürekli yüksek harcamalar yapmasından bıkmış durumda ve her transfer döneminde yaşanan piyasa eşitsizliği nihayet sona ermiş gibi görünüyor.

Bunun en iyi örneği, İngiliz kulüplerinin son kış transfer döneminde yüzde 86 daha az harcama yapmış olması.

ALL STAR LİGİ YENİDEN ŞEKİLLENİYOR

Real Madrid'in neredeyse yıkılmaz gücü, Barça'nın gizli potansiyeli ve Atletico'nun önemli mali desteklerle yeni hırsları, İspanya ligini eski ihtişamlı günlerine geri döndürebilecek unsurlar arasında yer alıyor. 'Yıldızlar Ligi' yeniden yükselişe geçiyor olabilir.

Şu anda her iki ligin yıldız oyuncularını karşılaştırdığımızda, dengelerin değişmeye başladığını görüyoruz.

Premier Lig hâlâ Haaland, Salah, De Bruyne ve Rodri gibi süper yıldızlara sahip. Ancak son iki büyük yıldızın İspanya'yı tercih ettiği gerçeği göz ardı edilemez.

Bu makalede, futbol dünyasında dengeleri değiştiren bu önemli transferlerin etkilerini ve ligler arasındaki rekabetin nasıl şekillendiğini inceledik.

EN DEĞERLİ OYUNCULAR TOP 5

Bellingham: 187 milyon
Mbappe: 185 milyon
Haaland: 185 milyon
Vinicius: 176 milyon
Foden: 150 milyon

EN DEĞERLİ 20 FUTBOLCU

LaLiga: Mbappe, Bellingham, Vinicius, Valverde, Tchouaméni, Pedri, Rodrygo, Gavi
Premier Lig: Haaland, Saka, Rodri, Rice, Foden, Alvarez, Odegaard
Bundesliga: Musiala, Wirtz, Simons
Serie A: Osimhen, Lautaro

EN DEĞERLİ 11 HANGİ LİGDE?

Peki ama en değerli on bir kimde? Uzman web sitesi Football Benchmark'ın parametreleri iki korkutucu takımı ortaya koyuyor.

Ancak bu iki takımın bugün piyasadaki en güçlü oyuncuları içermediği unutulmamalı. Site piyasadaki her oyuncuyu yaş, kalite ya da gelişim gibi özelliklerine göre değerlendiriyor.


(LaLiga'nın en iyi 11'i)

Courtois, Carvajal, Rüdiger, De Bruyne, Griezmann, Kroos veya Bernardo Silva gibi isimler yok. Kendi pozisyonlarında lider oyuncular, ancak uzun yıllar futbol oynadıkları için piyasa değerleri çok daha düşük.


(Premier Lig'in en iyi 11'i)