Lewis Hamilton'ın 2025'te Ferrari için yarışacağı resmen açıklandı. Mercedes, İngiliz pilotun takımdan ayrılmak için serbest kalma maddesinin aktif hale getirdiğini açıkladı.

Hamilton'ın 2025 sezonundan itibaren Mercedes'ten Ferrari'ye geçeceği, İtalyanlar tarafından da teyit edildi. Ferrari'nin sosyal medya hesabında yer alan açıklamada "Lewis Hamilton'ın 2025 yılında uzun süreli sözleşmeyle takımımıza katılacağını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Mercedes'ten yapılan açıklamada ise, "Mercedes-AMG Petronas F1 Takımı ve Lewis Hamilton 2024 sezonunun sonunda yollarını ayıracak" denildi:

Lewis, geçtiğimiz ağustos ayında açıklanan sözleşmedeki serbest kalma opsiyonunu aktif hale getirdi ve bu nedenle bu sezon Gümüş Oklar için son sürüşü olacak.

HAMILTON: "MERCEDES BÜYÜDÜĞÜM YER"

Hamilton ise, aldığı kararla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

"Bu takımla inanılmaz bir 11 yıl geçirdim ve birlikte başardıklarımızla gurur duyuyorum. Mercedes 13 yaşımdan beri hayatımın bir parçası oldu. Burası büyüdüğüm bir yer, bu yüzden ayrılma kararı vermek şimdiye kadar verdiğim en zor kararlardan biriydi. Ancak bu adımı atmam için doğru zaman geldi ve yeni bir mücadeleye atılacağım için heyecanlıyım."

Mercedes ailemin, özellikle de dostluğu ve liderliği için Toto'nun inanılmaz desteği için sonsuza kadar minnettar olacağım ve birlikte yüksek bir seviyede bitirmek istiyorum. Bu sezon elimden gelen en iyi performansı sergilemeye ve Gümüş Oklar'la geçireceğim son yılı unutulmaz kılmaya yüzde 100 kararlıyım.

FERRARI'DE LECLERC-HAMILTON DÖNEMİ

Hamilton, İtalyan takımı Ferrari'de Charles Leclerc'e eşlik edecek.

Böylece Carlos Sainz, sözleşmesinin sona ereceği bu sezonun ardından gridde başka bir koltuk arayışına girecek.

Ocak ayında 39 yaşına giren ve İtalya'daki yeni kariyerine başladığında 40 yaşında olacak olan Hamilton, 2013 yılında McLaren'den katıldığı günden bu yana Mercedes'te kazandığı yedi dünya şampiyonluğunun altısını, pilot ve takımın F1 rekorlarını yeniden yazdığı bir dönemde elde etti.

Mercedes şimdi Hamilton'ın yerine geçecek pilotu aramaya başlayacak ve George Russell ile 2025 sonuna kadar diğer koltuk için anlaşmaya varıldı.