Yıl boyunca çalışmalarını sürdüren öğrenciler, artık çalışmalarını tamamladı ve toplamda 90 dakika sürecek olan LGS için sınav saatini beklemeye başladı. LGS iki oturum halinde uygulanacak, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak. LGS'de her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak. 

LGS NE ZAMAN?

LGS, 2 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek.

LGS SAAT KAÇTA BAŞLIYOR?

LGS birinci oturum 09.30’da başlayacak ve ikinci oturum 11.30’da başlayacak.

Eğitim haberleri 

LGS KAÇ DAKİKA SÜRÜYOR?

LGS birinci oturum 75 dakika sürecek.

LGS birinci oturumda Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak.

LGS ikinci oturum 80 dakika sürecek.

LGS ikinci oturumda ise öğrencilere matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak. 

Sözel ve sayısal bölümlerdeki her bir alt test için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak. 

LGS SAAT KAÇTA BİTİYOR?

LGS birinci oturum saat 10.45'te bitiyor.

LGS ikinci oturum ise saat 12.50'de sona erecek.

YANLIŞ CEVAPLARIN ÜÇTE BİRİ DOĞRU CEVAPLARDAN ÇIKARILACAK

Öte yandan sınavda her alan için 8’nci sınıf öğretim programlarında belirlenen kazanımlar esas alınarak öğrencinin okuduğunu anlama, yorumlama, sonuç çıkarma, problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç ve benzeri becerilerini ölçecek nitelikte sorular yer alacak. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, TC. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve yanıtlamaları için 75 dakika süre verilecek. İkinci oturumda ise öğrencilere matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve yanıtlamaları için 80 dakika süre verilecek. Sözel ve sayısal bölümlerdeki her bir alt test için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.