Fransa'da, 2. Dünya Savaşı'nın seyrini değiştiren Normandiya Çıkarması'nın 80'inci yıl dönümü kapsamında düzenlenen törenlerde ilginç anlar yaşandı.

Çıkarmanın yeniden canlandırıldığı etkinlikte İngiliz paraşüt birlikleri yere iner inmez karşılarında Fransız sınır yetkililerini buldu. Alman askerlerinin ardından paraşüt gösterisi yapan İngiliz birliklerden pasaportlarını göstermeleri istendi.

Yere iner inmez alanda kurulan geçici sınır noktasında sıraya giren İngiliz askerleri, Normandiya'ya gelen Fransız gümrük yetkililerine tek tek pasaportlarını gösterdi.

Olayla ilgili İngiliz komutan Mark Berry, "Bu daha önce yaşadığımız bir şey değil ama Fransa'ya gelmemiz için ödediğimiz küçük bir bedel" dedi.

Gösteriye yaklaşık 320 İngiliz, Belçikalı ve ABD'li paraşütçü katıldı. 

İngiltere, 2020'de resmen Avrupa Birliği'nden ayrılmıştı ve İngiliz vatandaşlarının birlik ülkelerinde pasaport göstermeleri gerekiyor.

LİDERLER ANMADA BULUŞTU

Normandiya Çıkarması'nın 80'inci yıl dönümü kapsamında Vers-sur-Mer köyündeki İngiliz Normandiya Anıtı'nda düzenlenen törene Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve İngiltere Kralı 3. Charles katıldı. 

Tören sırasında yan yana oturan Macron ve İngiltere Kralı 3. Charles bir süre sohbet etti. İngiliz orkestrası resital verirken İngiliz şarkıcı Tom Jones da şarkı söyledi. 

İngiliz, ABD'li ve diğer yabancı birliklerin Fransız topraklarına hava ve deniz yoluyla girdiği Normandiya Çıkarması, İkinci Dünya Savaşı'nın seyrini değiştiren ve Avrupa'nın Nazi işgalinden kurtarılmasında önemli yere sahip bir olaydı.

6 Haziran 1944'de 73 bin İngiliz askeri, Normandiya'nın Juno, Gold ve Sword sahillerine çıkmıştı. Bu askerler, Normandiya Çıkarması sırasında bölgeye intikal eden görevli askerlerin yarısını oluşturuyordu. 

İngiliz Normandiya Anıtı, 6 Haziran-31 Ağustos 1944'de düzenlenen Overlord Operasyonu sırasında hayatını kaybeden İngiliz kumandası altındaki 22 bin 442 subay ve askerin anısına inşa edilmişti.