Türkmenistan'da yaşları 14 ila 18 arasında değişen kız öğrencilerin 'ahlaklarını ölçmek' için bekaret testine tabi tutuldukları ortaya çıktı. Yerel medyaya konuşan ebeveynler, okulda devlet onaylı doktorlar tarafından yapılan bu zorunlu kontrollere tepkili olduklarını açıkladı. 

Yerel medyada yer alan haberlerde bir öğrencinin testi geçemediği tespit edilirse, polise ve güvenlik birimlerine bildirildiği kaydedildi. Bu öğrencilerin daha sonra ahlaki değerler konusunda sorguya tutulabildiği de belirtildi.

Yerel haberlere göre bu testler Balkanabat ve Türkmenbaşı şehirlerinde 14-18 yaş arası kız çocuklarına uygulanıyor. Yerel medyaya ismini vermeden konuşan bir eğitmen, "9 ve 11. sınıflarda okuyan çocuklar jinekolojik muayeneden geçmeye zorlanıyor. Muayene sırasında cinsel ilişkiye girmiş kızlar tespit ediliyor ve listeleri yerel polise ve Ulusal Güvenlik Bakanlığı'na iletiliyor" dedi.

AÇIKLAMALARI GÜNDEM OLDU

Hükümet, bu testlerin reşit olmayanlarla cinsel ilişkiye giren yetişkinlerin izini sürmeye yardımcı olmak için yapıldığını söyledi. Bir yetkili, "Bu, reşit olmayanlarla yakın ilişkiye girenleri tespit etmek ve adalete teslim etmek için yapılıyor" ifadesini kullandı.

Testlerin, bölgede genç yaşta hamileliklerin artmasının ardından geldiği aktarıldı. Ülkede cinsel rıza yaşı ise 16 olarak biliniyor.