Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta ABD Büyükelçiliği bu sabah silahlı saldırıya uğradı.

Birkaç kişilik grubun elçilik binasına silahlarla ateş açtığı belirtildi. Olayda yaralanan bir saldırgan gözaltına alınırken diğer iki saldırgan kaçmayı başardı.

Bölgede konuşlu Lübnan ordu güçlerinin saldırganlarla çatışmaya girdiği kaydedildi.

Lübnan basını, yakalanan saldırganın Suriyeli olduğunu aktardı. 

Elçilik çalışanlarından yaralanan olmadığı bildirildi. Reuters'a konuşan bir güvenlik kaynağı ise saldırıda elçiliğin güvenlik ekibinden bir kişinin yaralandığını söyledi.

Büyükelçilik Beyrut'un kuzeyinde, girişe giden yol boyunca çok sayıda kontrol noktasının bulunduğu yüksek güvenlikli bir bölgede yer alıyor. Elçilik 1983 yılında 60'dan fazla kişinin ölümüne yol açan bir intihar saldırısının ardından Beyrut'tan bu bölgeye taşınmıştı.

ABD'DEN İSRAİL'E HİZBULLAH ÇAĞRISI

Bu arada ABD'nin İsrail'e, Hamas'la olası bir esir takası anlaşmasını tamamlamadan Lübnan'daki Hizbullah'la gerilimi artırmama çağrısında bulunduğu bildirildi. 
 
İsrail devlet televizyonu KAN'ın haberinde, ABD'nin İsrail'e, Hizbullah'la gerilimi artırmama çağrısında bulunduğu belirtildi. ABD yönetiminin son aylarda Tel Aviv'e bu talebi ilk kez iletmediğine dikkati çekilen haberde, ancak bu kez bu talebin temel bir nedeni olduğu, çünkü birkaç gün içinde esirlerin karşılıklı salıverilmesi konusunda anlaşmaya varılabileceği aktarıldı.