Elazığ'da AKP’li Yurtbaşı Belediye Başkanı Yasin Yılmaz, 2024 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde aday olmayacağını açıkladı. Yılmaz, kamuda tasarruf önlemleri genelgelerine karşın 600 bin TL değerinde 2016 model makam aracı aldığı ortaya çıkması sonucu dikkat çeken açıklamalarda bulunmuştu. Daha önce yaptığı açıklamada, partisinin uygun görmesi durumunda aday olmak istediğini belirten AKP’li Yılmaz, adaylık fikrinden vazgeçti.

"ŞAHİN ALACAK HALİMİZ YOK YA" DEMİŞTİ

AKP’li Başkan Yılmaz, aldığı lüks araçla ilgili daha önce SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “1.5 milyona sıfır Audi marka araç da alabilirdim. Paramız var, belediyemizin 33 milyon geliri var, şu an kasamızda 10 milyon paramız var. İstesem 1.5 milyona araba da alırdım. Devleti neden zarara sokalım 66 binde olan bir araç aldık. Ortada lüks bir araba yok. Cumhurbaşkanımızın tasarruf tedbirleriyle ilgili yapmış olduğu uyarı 'Lüks araçlar almayın' uyarısında bulunuyor. Biz de bu uyarıya uyarak bu aracı aldık, gidip Şahin alacak halimiz yok ya. Ben 4 aydır arabamı satmışım, 4 aydır bir araba da kiralamadım kendime ve bu aracı da satın aldım. Birçok belediye başkanı 7 bin TL, 10 bin TL vererek araç kiralıyor ama ben kiralamadım. 4 ay arkadaşlarımın araçlarına binip geziyordum. Hangi belediye başkanı bunu yapar kaldı ki benim bütçem de var” demişti.

ÜÇ AY SONRA ADAY OLMAKTAN VAZGEÇTİ

Geçtiğimiz eylül ayında AKP’nin uygun görmesi halinde tekrar aday olmak istediğini ve yüzde 70 oy alacağını iddia eden AKP’li Yasin Yılmaz, önümüzdeki yerel seçimlerde aday olmayacağını açıkladı. Yılmaz, “Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız ve liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın davasına layık olabilmek için bu süreçte canla başla mücadele ederek AK Parti belediyeciliğini beldemizin her noktasına taşımaya gayret gösterdik. İstemeyerek gönlünü kırdığımız vatandaşlarımızdan helallik istiyorum. İnşallah 31 Mart'ta yapılacak seçimlere kadar ilk günkü aşkla ve heyecanla kapı kapı gezerek beldemizin her noktasında ak davamızı anlatmayı ve partimizin zaferine destek olmayı sürdüreceğiz. Bu duygularla 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde aday olmadığımı belirtiyor, önümüzdeki günlerde ismi açıklanacak olan belde belediye başkan adayımızı gönülden desteklediğimi ifade etmek istiyorum” dedi.