Dürbünün tersi ile bakarsanız, her şeyi küçük görürsünüz...

Ülkeyi yönetenler, Türkiye’nin devasa sorunlarına dürbünün tersi ile bakınca, küçük görüyorlar!

Sanıyorum sandıktan çıkan mesajı tam olarak doğru algılayamadılar...

Millet “Yandım Allah” diyor, iktidar ise buna boş verip “Gelin yeni anayasa yapalım” diyerek gündemi değiştirmeye çalışıyor.

Siz önce ekonomiyi düzeltin, kamudaki israf, gösteriş, lüks araba sevdasını durdurun.

Vatandaşın öncelikli derdinin enflasyon ve hayat pahalılığı olduğunu görün!

★★★

11 aydır görevde olan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yerel seçimler nedeniyle geciktirdiği tasarruf paketini yarın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile birlikte millete açıklayacak...

Ülkenin tasarrufa gerçekten ihtiyacı var ama 10 bin lira maaşla ölmemeye çalışan emeklilerden, 17 bin lira asgari ücretle ile yarı aç-yarı tok yaşayan çalışanlardan tasarruf istenecekse, bu felaket demektir.

Aç insana “Yanılıyorsun, sen toksun, biraz tasarruf et” derseniz ağır bir vicdan suçu işlersiniz. Buna Allah da, kul da razı olmaz!

★★★

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in hazırlattığı “Tasarruf ve Verimlilik Paketi” kimleri tasarrufa zorlayacak?

Herkesi mi, yoksa sadece güçsüzleri mi?

Önemli olan sorular şunlar:

Vatandaş kemer sıkarken, ‘İtibardan tasarruf edilmez’ diye devlette yapılan israfın, akıl almaz harcamaların önüne geçebilecek misiniz?

Lüks ve şatafatı önleyebilecek misiniz?

Son 3 ayda, kamudaki kiralık araçlara 880 milyon lira gibi muazzam bir para harcandı. Bu savurganlığa “Dur” diyebilecek misiniz?

Kağıt-kalem-mürekkep gibi küçük kırtasiye tasarrufundan başka bir tasarruf yaptırıp, kamu kurumlarında sayıları 125 bini bulan makam otomobillerini hiç değilse 100 binin altına indirebilecek misiniz?

Diyanet İşleri’nin oluk gibi para akıtarak kiraladığı süper lüks araçların kullanımını durdurabilecek misiz?

Kamudan “Devlet malı deniz” zihniyetini silmeye gücünüz yetecek mi?

Yoksa tasarruf dediğiniz işlemlerin ağırlığını her zamanki gibi mazlum halkımızın sırtına mı yükleyeceksiniz?

“Tasarruf adı” iyi ama önemli olan adil bir uygulama ve adil bir dağılımdır!

Maliye Bakanı Şimşek “Bu ilk, bu son olmayacak. Buna benzer harıl harıl yoğun bir şekilde yaptığımız çalışmalarla önümüzdeki dönemde süreci güçlendireceğiz” diyerek paketlerin devamının geleceğini haber veriyor.

Anlaşılan yeni yeni (kazıklar demeye dilim varmıyor) sürprizler hazırlanıyor! Dilerim bunlar çok acıtıcı olmaz! Vatandaşın dayanacak hali kalmadı çünkü!

Para yutan havaalanları!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yarın “Tasarruf Programı”nı açıklarken 8 milyar 400 milyon lira yutan fuzuli havalimanları için de önlemler açıklayacak mı?

İktidarın gösteriş uğruna yaptırıp açtığı Çanakkale Gökçeada, Kocaeli Cengiz Topel, Balıkesir ve Uşak havalimanlarında yıllardır yolcu taşımacılığı yapılmıyor ama havaalanlarının personeli her yıl biraz daha artıyor!

Bu savurganlığı CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül açıkladı.

İktidarın, uçak uçmayan, yolcusu olmayan havalimanlarına personel aldığını belirten Mustafa Sarıgül “Personel gideri 8 milyar 400 milyon liraya ulaştı” diyor.

Ekonomimizi zora sokan bu savurgan zihniyettir.

Milletin ödediği vergiler dipsiz bir kuyuya atılıyor sanki... 

Bir de Kütahya Zafer Havaalanı’nın acıklı hali var. Bu yılın ilk 4 ayı için işletici firmaya 440 bin yolcu garantisi verilmişti. Gerçekleşen yolcu sayısı ise sadece 9 bin oldu. Yanılma oranı yüzde 97... İşletmeci firmaya 2 milyon 240 bin Euro (yaklaşık 78 milyon Türk Lirası) ödenecek!

Ey Maliye Bakanı, devlette sadece kırtasiye tasarrufu olmaz, böyle müthiş israfa da el atmak gerekir!

GÜNÜN SÖZÜ

Her milletin geleceği duada değil, okuldadır!