Belli ki “Para gelip geçici, ne gerek var emekli maaşlarına zam yapmaya, biz onlara gençliklerini geri verelim” dediler ve nefis bir fikri uygulamaya koydular.

Milyonlarca emekliye maaş, ikramiye ve ekonomik koşullarını iyileştirmek yerine öğrenci yurtlarında kalabilme hakkı verildi.

★★★

Modern zamanların en yaratıcı sosyal politikası olarak tarihe geçer bence... “Maaş zammı mı? Yurt hayatı mı?”

■ Dedeciğim bu yıl yaz tatilini nerede geçireceksin?

■ Adıyaman Veysel Karani Erkek Öğrenci Yurdu’nda yavrucuğum...

★★★

İyi yönünden bakarsak, “Ahh, bir zamanlar ben de sizin gibiydim” demekten kendilerini alamayacaklar. Nostaljinin dibine vuracaklar.

Bu kampanya sayesinde emekliler, torunlarının odalarında kalabilecek ve böylece nesiller arası bağlar güçlenecek.

Daracık yataklarda uyumaya çalışmak, sabahın ilk ışıklarında “kalk artık!” diye bağıran oda arkadaşları... Hayat emeklilere güzel be!

★★★

Yalnız ne öğrenci yurdu yapmışlar... Pandemi olur, insanlar yurtlara konulur... Deprem olur, insanlar yurtlara konulur... Sığınmacı akar, yurtlara doldurulur...

Benim anlamadığım ayda 10 bin lira alan emekliyi tatil için yurda yerleştirsen ne, yerleştirmesen ne olur? Bu insanlar oraya nasıl gidecekler? Otobüs biletleri olmuş kaç para! Ne yiyip, ne içecekler? Odada mı pişirecekler? Elin Avrupalı emeklisi uçakla ülke ülke gezip 5 yıldızlı otellerde keyif yaparken, sen emeklilerine müjde diye bunu duyurduysan, kesin olarak söyleyebilirim ki zırnık kalmadı kasada...

Savaş mültecisi mi bu insanlar Allah aşkına! Yaz tatilinde ne işleri var yurtlarda?

★★★

Nitekim emekliye iyi bir zam verilse para kalmayacak yandaşa verilecek ihalelere...

Saraylarından, uçaklarından, pataşur içerisinde çerkez tavuğundan, bilmem kaç metrekare halıdan, valilerin milyonlarca liralık arabalarından, diyanetin bitmeyen harcamalarından mı tasarruf edilecek?

★★★

Sahi saraylar milletin değil miydi? Öyle demişti! Oraları açsa ya emeklilere... İlla 1.300 odadan birkaçı boştur. Marmaris’teki yazlık sarayı yılda iki hafta kullanıyor. Diğer günlerde neden boş boş bekliyor?

Bitlis Ahlat’ta, Van gölü kıyısında yılda üç gün uğranan bir köşk var. Açsın kapılarını, emekliler de yaşasın orada tatlı tatlı...

★★★

Diğer bir seçenek kamu sosyal tesislerinde yüzde 15 indirimli konaklama desteği... 2024 yılı tarifelerine göre tek kişilik bir gece konaklama ücreti en düşük 450-500 TL’den başlayıp, odadaki yatak sayısına göre 800-1.600 TL’ye kadar çıkıyor. Kahvaltı da eklendiğinde gündelik ücret kişi başı 75 lira daha artıyor. Bak bu nispeten daha iyi... 

Hadi bir denesene... Emeklilerin yer bulamayacakları kesin de... Açıklıyorlar yine de... Yedirirler mi oraları hem de yaz aylarında emekliye?