Tepkiler üzerine işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artış oranı yüzde 42.6’dan 49.25’e yükseltildi. En düşük memur maaşı da 7 bin 500 TL’den 10 bin TL’ye çıkarıldı. Ancak maaşı 10 bin liraya tamamlanan emeklilerin maaş artış oranının yüzde 33’te kaldığını söyleyen CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, emeklinin Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre maaş aldığını, Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG) enflasyon hesabına göre harcama yaptığını kaydetti.

4.5 MİLYON KİŞİYE YÜZDE 33 ZAM

Bakırlıoğlu, TBMM’de emeklilerle ilgili düzenleme görüşülürken yaptığı konuşmada, şunları söyledi: “ENAG’ın verilerini göz önüne alırsak, yasa gereği yüzde 63.6 artış olması gerekirken, hissedilen enflasyona göre onlara yüzde 49.25 zam veriyorsunuz. Daha da vahimi, en düşük emekli maaşını 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarınca artış sadece yüzde 33 oluyor. Bu da 4.5 milyon emeklinin yüzde 33 zam alması demek. Milyonlarca emekliye açlık sınırının altında maaş verip, sonra da hiç sıkılmadan ‘Emekliyi enflasyona ezdirmedik’ diyeceksiniz. Rahmetli Levent Kırca, ‘İzahı olmayan şeylerin mizahı olur’ diyordu. İktidarın durumu da böyle.”

Emeklinin payına düşen yüzde 6.7

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, emeklilerin 2019 yılında milli gelirden aldığı payın yüzde 8.5 olduğunu, 2023 yılında ise bu payın yüzde 6.7’ye gerilediğini belirtti.