Macaristan Parlamentosu’ndan İsveç'in Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) üyeliğine onay çıktı.

Parlamentodaki oylamada İsveç’in NATO’ya üyeliği için 188 milletvekili "evet" oyu kullanırken, 6 milletvekili ise "hayır" oyu verdi.

İsveç yönetimi, Macaristan'ın onayıyla NATO'ya üye bütün ülkelerin onayını almış oldu.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, kararın ardından yaptığı ilk açıklamada bugünü tarihi olarak nitelendirdi ve NATO’da sorumluluk almaya hazır olduklarını bildirdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de İsveç’in üyeliğinin NATO'yu daha güçlü, örgüte üyeleri de daha güvenli kılacağını söyledi.

Macaristan Ulusal Meclisi’nin, İsveç'in NATO'ya katılımını onaylamasını memnuniyetle karşıladığını vurgulayan Stoltenberg, İsveç'in NATO'nun 32. müttefiki olacağını kaydetti.

İsveç Sosyal Demokrat Parti lideri Magdalena Andersson, X sosyal medya hesabından, "İsveç'in başvurusunu, tüm NATO üyesi ülkeler onayladı ve ülkemiz NATO'ya 32. üye olma yolunda ilerliyor. İsveç, NATO'nun güvenlik sağlayıcısı olacak. Bu süreçte aldığımız tüm destek için teşekkür ederiz" açıklamasında bulundu.

Eski İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, "Nihayet Macaristan Parlamentosu'nun oylamasıyla onay süreci hazır. İsveç, NATO'nun 32'inci üyesi olacak ve hem ülkemizi hem de NATO'yu daha güçlü ve daha güvenli hale getirecek. Güvenlik ve işbirliği için güzel bir gün" ifadelerini kullandı.

AB MEMNUN

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell İsveç'in NATO'ya katılımının Macaristan tarafından onaylanmasıyla ilgili paylaşım yaptı.

İsveç'le AB üyesi 23 ülkenin NATO'nun parçası olduğunu vurgulayan Borrell, "Bu durum, AB ve NATO'yu daha güçlü kılmakta ve stratejik AB-NATO işbirliğini geliştirmektedir" ifadesini kullandı.

İSVEÇ’E TEBRİKLER

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, "Artık son üye ülke olan Macaristan da İsveç'in NATO başvurusunu onayladı. Komşumuzu İttifaka dahil etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz" paylaşımında bulundu.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, İsveç'i tebrik ederken, bunun NATO için gerçekten güzel bir gün olduğunu söyledi.

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, İskandinavya ülkelerinin NATO'da bir araya gelmesinin "tarihi bir olay" olduğunu belirtti.

İSVEÇ’İN NATO SÜRECİ

Türkiye'nin 23 Ocak'ta İsveç'in NATO'ya üyeliğini onaylamasının ardından gözler Macaristan’a çevrilmişti.

Macaristan ile İsveç arasında yaşanan bazı gerginlikler nedeniyle süreç uzamış, Macar tarafı oylamanın yapılabilmesi için İsveç Başbakanı Ulf Kristersson'un Budapeşte’yi ziyaret etmesi koşulunu öne sürmüştü.

Kristersson, 23 Şubat'ta, başkent Budapeşte'de Macar mevkidaşı Viktor Orban ile NATO üyeliğini görüşmüştü.

NATO, İsveç’in ittifaka üyelik sürecinin temmuz ayına kadar tamamlanmasını bekliyor.