Fransa'nın Hint-Pasifik'teki kolonisi Yeni Kaledonya'da siyasiler, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un planlanan temaslarını iptal ederek, bağımsızlık yanlılarının harekete geçtiği Ada'ya kurmayları ile "çıkarma yapmasını" endişeyle karşılıyor. 

Macron, Fransa ana karasından 17 bin kilometre uzaklıktaki kolonisi Yeni Kaledonya'ya gitti. 
Son 10 gündür şiddet olaylarının tırmanışa geçtiği Yeni Kaledonya'ya ziyareti sırasında Macron'a İçişleri Bakanı Gerald Darmanin ve Savunma Bakanı Sebastien Lecornu eşlik ediyor. 

Fransız siyasiler Macron'un bazı programlarını iptal ederek Ada'yı ziyaret etmesinin "Yeni Kaledonya meselesine ayrı bir önem vermesinden" kaynaklandığını ileri sürerken, yerli halkın temsilcileri bu ziyaretin bağımsızlık yanlılarının harekete geçtiği Ada'ya "düzen ve istikrar" getireceğine şüpheyle yaklaşıyor. 

Fransız hükümetinin Yeni Kaledonya'daki yerli halkın seçimlerdeki nüfuzunu azaltmaya yönelik anayasal reform girişimi, Macron'un Ada'daki temaslarının odak noktasını oluşturacak. 

MACRON'A SERT ELEŞTİRİLER

France Info'nun haberine göre, Yeni Kaledonya Kongresi Başkanı, UC-FLNKS ve Milliyetçiler grubundan Roch Wamytan, Fransız hükümetinin "Yeni Kaledonya çıkarmasını mizansen" olarak niteledi. 

Wamytan, 10 gündür yaşanan şiddet olaylarına dikkati çekerek, Macron'un "kan ve ateş içinde" olan Ada'ya gelmesini eleştirdi. Macron'a ziyaretinde eşlik eden kişiler arasında, geçmişte Fransız hükümeti ile müzakere süreçlerinde "sıkıntı yaşadıkları" isimlerin de bulunduğuna işaret eden Wamytan, ziyaretin "formatının iyi olmadığı" değerlendirmesinde bulundu.

Macron'a "Bize cevap verin! Anayasa değişiklik tasarısını geri çekecek misiniz?" sorusunu yönelteceklerini belirten Wamytan, tasarının geri çekilmesini müzakere sürecinin ön koşulu olarak değerlendirdi. 

Adalar Eyaletinin Başkanı Jacques Lalie ise Macron'a hitaben yazdığı mektupta, Yeni Kaledonya'da "sakin ve barış içinde geleceğin" yeni egemenlik anlayışıyla mümkün olabileceğini söyledi. Bunu, "Fransa ile ortak ya da bağlantılı ancak Fransa'ya ait olmayan egemenlik" şeklinde tanımlayan Lalie, Yeni Kaledonya'nın mevcut statüsünden çıkarılmasını ve "gerçek özerklik" ile buluşturulmasını istedi. 

Lalie, Ada’daki gerginliğin azaltılması ve Kanak halkının meşru taleplerinin gerçekten dikkate alınması" için "zorunlu yatıştırma yolunun" Fransız hükümetinin yerli halkın seçimlerdeki nüfuzunu azaltan anayasal reform tasarısını geri çekmesi olduğunu vurguladı.