Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna'da savaşmak üzere Batılı askerlerin gönderilmesinin "göz ardı edilemeyeceğini" ve Paris'in Ukrayna için AB dışından acil topçu malzemesi satın alınmasına uzun süredir karşı çıkmasına rağmen bunu bırakabileceğini söyledi.

Rusya'nın yenilgisinin "Avrupa'nın kolektif güvenliğini" sağlamak için gerekli olduğunu savunan Macron, Pazartesi günü Paris'te 25 Avrupalı liderin bir araya geldiği toplantının, ülkede iki yıldan fazla süren geniş çaplı savaşın ardından Batı'nın Ukrayna'ya yardım etme konusundaki kararlılığının yeni bir derinliğinin altını çizdiğini söyledi.

Gazetecilere verdiği demeçte "Rusya'nın savaşı kazanamaması için gereken her şeyi yapacağız" dedi.

Batı birliklerinin Ukrayna'ya gönderilmesinin bir seçenek olup olmadığı sorusuna Macron, konunun konferansta tartışıldığını söyledi.

"Bugün resmi bir şekilde sahaya asker gönderme konusunda bir fikir birliği yok. Ancak seçenekler açısından hiçbir şey göz ardı edilemez" dedi ve hangi ülkelerin böyle bir adım atmayı düşündüğü konusunda ayrıntı vermedi.

Macron liderlerin Ukrayna'ya uzun menzilli füzeler ve bombalar sağlamayı görüşecek ülkelerden oluşan bir "koalisyon" kurma konusunda anlaştıklarını söyledi.

Fransa ve İngiltere geçen yıl çok sayıda Storm Shadow ve Scalp seyir füzesi hibe etmiş ve benzer koalisyonlar topçu, hava savunma ve deniz savaşı için kurulmuştu.