Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü'nde yaptığı açıklamada eşi Brigitte'ın erkek olarak doğduğu söylentileriyle ilgili konuştu.

Brigitte Macron'un trans olduğu ve aslında erkek olarak doğduğu iddiaları tartışma yaratmıştı. Aşırı sağcı bir internet sitesinde yayınlanan komplo teorisine göre Brigitte Macron, Jean-Michel Trogneux adıyla nüfusa kaydedilmişti ve ameliyatla cinsiyetini değiştirmişti.

İlk evliliğinden üç çocuğu olan 70 yaşındaki Fransa'nın 'First Lady'si, iddialarla ilgili dava açma kararı almıştı.

KIZI 'UTANIYORDUM' DEMİŞTİ

Macron, tartışma yaratan iddialarla ilgili sessizliğini 8 Mart'ta bozdu. 2007'de evlendiği ve kendisinden 25 yaş büyük olan eşinin trans olduğu söylentileri için "tamamen yalan ve uydurma" diyen Macron, internette kadınlara yönelik bu tür saldırıların çok yaygın olduğunu söyledi. 

Fransa lideri, eşiyle özel hayatlarına saygı gösterilmesini istedi.

Macron'un bu açıklamasının Brigitte Macron'un kızının çiftin evliliğiyle ilgili sözlerinin ardından gelmesi dikkat çekti. Brigitte Macron'un avukat kızı Tiphaine Auziere, Paris Match dergisine verdiği mülakatta, öğretmen olan annesinin kendisinden çok genç bir öğrenci olan Emmanuel Macron ile ilişki yaşadığını öğrendiğinde 10 yaşında olduğunu ve bu ilişkinin kendisini yaraladığını söylemişti.

Auziere, annesinin Macron ile yaşadığı gizli aşk yüzünden babası Andre Louis Auziere'in evi terk ettiğini ve ailesinin dağıldığını kaydederek "Annem ile Macron arasındaki yaş farkı beni utandırıyordu" demişti.