Brezilya'yı ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Brezilya lideri Luiz Inácio Lula da Silva'yla samimiyeti medyanın ilgisini çekince iki liderden haberlere esprili bir yorum geldi.

Macron ve Lula'nın Amazon ormanlarında el ele yürüdüğü, güneşin altında teknede gülümsediği, selfie çektiği ve sık sık sarıldığı fotoğraflar, Brezilya basınında "düğün albümü" diye nitelenerek dalga konusu oldu.

Bu esprilere sosyal medyadan katılan Macron da, Lula'yla el ele bir fotoğrafını "La La Land" (Aşıklar Şehri) film afişi olarak paylaştı.

Ryan Gosling ve Emma Stone'un başrolünü paylaştığı romantik filme göndermede bulunan Macron, "Birileri görüntülerimizi evliliğe benzetmiş. Bu bir evlilikti: Fransa Brezilya'yı, Brezilya Fransa'yı seviyor" notunu Lula'yı da etikeleyip paylaştı.

Fransa liderinin çok samimi bir havada geçen Brezilya ziyaretinde Güney Amerika ülkelerinin ticaret örgütü olan Mercosur'u sert dille eleştirmesi ise dikkat çekti.

Macron, Lula yönetiminin de desteklediği Mercosur'un iklim değişikliğini hiçe saydığını ve "modası geçmiş bir yapı" olduğunu savundu.