Zonguldak ve Bartın'da Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışanlar, 2014’te Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden madencileri andı.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) TTK’ya bağlı müesseselerde çalışan maden işçileriyle, Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014'te meydana gelen maden faciasında hayatlarını kaybeden 301 maden işçisini anmak için program düzenledi.

Karadon, Kozlu, Üzülmez, Armutçuk, Amasra ve Merkez müesseselerinde düzenlenen törenlerle, tüm üretim bölgelerinde hayatını kaybeden maden işçileri için Kuran-ı Kerim okundu.

Programın ardından, maden işçileri dualarla hayatını kaybeden 301 maden işçisini andı. 

"SORUMLULAR ELİNİ KOLUNU SALLAYIP GEZİYOR"

Öte yandan "Cumhuriyet tarihinin en büyük maden kazası" olarak kayıtlara geçen facianın 10. yılında şehit madencilerin yakınları, sabah saatlerinde Soma Madenci Şehitliği'ne gelerek kabirlerin başından Kur'an-ı Kerim okudu. 

Acıları ilk günkü gibi taze olan aileler dua ederken bir yandan da gözyaşlarına hakim olamadı. 

Şehit madenci Şaban İlçi'nin annesi Ayşe İlçi, 10 yıldır acılarının dinmediğini belirterek, "Sorumlular dışarda elini kolunu sallayarak geziyor. Biz açı çekiyoruz, bizim çocuklarımız ise kara toprakta çürüyor. Başka çaremiz yok, yapacak bir şey yok" dedi. 

Gözyaşı döken İlçi, dün Anneler Günü'nde oğlunu düşündüğü, "Ziyaretime gelecek mi, kapıdan girecek mi" diye hayal ettiğini anlatarak, "Dün arayacak mı, kapıdan gelecek mi diye baktım yok. Diyecek bir kelime bulamıyorum" diye konuştu. 

Baba Bayram İlçi, 2 çocuk babası oğlunun madende "başçavuş" olarak çalıştığını anlatarak, "Acılar biter mi, yürek hala yanıyor. Oğlumun mekanı cenneti olsun, çok iyi evlattı. Kimseyi kırmazdı, işini bilirdi, işçisini severdi" ifadelerini kullandı. 

Şehit madenci Göknur Kocagedik'in babası Fahrettin Kocagedik de yüreklerindeki acının geçmediğini dile getirdi. 

Gülsüm Bayram da oğlu Niyazi Bayram'ı faciada yitirdiğini anlatarak, acılarının unutulabilecek bir acı olmadığını söyledi. 

Türkiye Maden İşçileri Sendikası ve Türk-İş temsilcileri de şehitliği ziyaret etti, kabirlere karanfil bıraktı, dua etti. Somalı madenciler, ilçede gün boyunca çeşitli programlarda anılacak.