2023 yılının en kötü performans sergileyen 5 para biriminden biri olan ve yıl boyunca neredeyse tüm para birimlerine karşı değer kaybeden Türk Lirası 2024’te de değer kaybını sürdürüyor. TL, dolar ve Euro karşısında en çok değer kaybeden para birimi olmasının yanı sıra birçok ülkenin para birimi karşısında da erozyona uğruyor. Çin’e bağlı özerk bir bölge olan 28 kilometrekare büyüklüğünde ve 700 bin nüfuslu eski Portekiz sömürgesi Makao’nun ‘’Pataka’’ adı verilen para birimi bile, Türk Lirası karşısında değer kazandı. 1 Pataka geçtiğimiz yıl mart ayında 2.35 lirayken, şimdi 4.01 liraya yükseldi. Pataka, 1 Ocak 2024 tarihinde 3.7 liraydı. Pataka’nın alt birimi olan ‘’Avos’’ da TL karşısında değer kazandı.

UCUZLUK PAZARI OLDU

Vatandaşın ekonomik gücü günden güne düşerken, Türk Lirası da neredeyse dünyadaki tüm para birimleri karşısında değer kaybına uğruyor. Bulgar Levası 2018 yılında 2.31 lirayken artık 18 liraya denk geliyor. 1 Kuveyt Dinarı 105.1 lira, 1 Bahreyn Dinarı 85.7 lira, 1 Umman Riyali 83.92 lira değerinde işlem görüyor. Dolara sabitlenen Panama Balboası’nın değeri 32.32 lira iken; 1 Singapur Doları 24.12 Türk Lirası ediyor. Türk Lirası’nın başta Afrika olmak üzere tüm tüm ülke para birimleri karşısında değer kaybetmesi çevre ülkelerden alışverişe gelenlerin sayısında patlamaya neden oldu. Özellikle Trakya bölgesindeki illere Bulgaristan ve Yunanistan’dan turist akını devam ediyor. Haftasonları alışverişe gelen Bulgar ve Yunan vatandaşlarının sayısında patlama yaşanıyor.

Dolar yılbaşından bu yana yüzde 10 yükseldi

Mart başında yükselişini hızlandıran dolarda son zirve hafta başında 32.3920 lira ile görüldü. Euro ise 35.2503 lirayı test etti. Dolarda yılbaşından bu yana gerçekleşen artış yüzde 10’a yaklaşırken Euro da TL’ye karşı aynı dönemde yaklaşık yüzde 8 yükseldi. Yaklaşan yerel seçimler belirsizliğe neden olurken, TL’deki değer kaybı endişeleri döviz talebinin artmasına neden oluyor. Seçim sonrası döviz kurlarında önemli bir değer kaybı beklenmese de, TCMB’nin rezervlerine ilişkin endişeler sürüyor.