AKP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Bakan Adayı Turgut Altınok, Başkent’in ilçelerinde görkemli seçim gezileri yapıyor, kendisine çok sayıda çakarlı ve siren tertibatlı araçlar eşlik ediyor.

Lüks otomobillerin yer aldığı konvoylarda, çakarlı araçların müthiş sirenlerinin de açılarak yerin göğün inletilmesi belki ilgi çekici ama aynı zamanda ürpertici!

“İtibardan tasarruf olmaz” görüşünde olan AKP’nin Ankara adayı Turgut Altınok da gövde gösterisi için bu kuralı uyguluyor...

Ben İstanbul’da yaşadığım için AKP’nin Ankara adayı Turgut Altınok’u pek tanımıyorum. Merak ettim, Ankaralı gazeteci arkadaşım Faruk Mangırcı’ya “Altınok nasıl bir siyasetçidir?” diye sordum.

“Anlatayım” dedi.

Uzun yılların gazetecisi, deneyimli ve iyi haberci arkadaşım Faruk Mangırcı’nın anlattıkları özetle şöyle:

“Sana bir belge yollayacağım. O belgeyi Turgut Altınok’un başkanlık yaptığı Keçiören Belediyesi’nin internet sitesinden aldım.

Altınok, normalde ortaokul mezunu iken Keçiören Belediye Başkanı seçildiği 1994 yılından sonra Keçiören’deki Kalaba Lisesi’ni dışarıdan bitirdi.

Daha sonra (1997 yılında) Azerbaycan’da İlham Aliyev’in kayınpederinin sahibi olduğu Özel (yani paralı) Batı Üniversitesi’nden bir hukuk diploması aldı.

Belediyenin internet sitesinde böyle yazılmıyor tabii... “Uluslararası alanda yüksek öğrenim yaptı” diye bir ifade kullanılıyor.

Ayrıca aynı sitede ‘Asıl mesleği avukatlık’ deniliyor ama Türkiye’de denkliği olmayan özel bir okuldan alınan diplomadan sonra avukat olunamayacağı için Adalet Bakanlığı’nda ve Ankara Barosu’nda kaydı yok.”

★★★

Faruk Mangırcı, Keçiören Belediyesi’nin internet sitesindeki Turgut Altınok’la ilgili ekran görüntüsünü de gönderdi.

Turgut Altınok ne kadar çok parti değiştirmiş!

İki dönem MHP ve Fazilet Partisi’nden, geçen dönem de Büyük Birlik Partisi’nden aday olmuş. Şimdi de 4’üncü partisi AKP’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı...

31 Mart’ta CHP’nin adayı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile yarışacak.

Daha önce pek tanımadığım Turgut Altınok hakkında böylece bilgi edinmiş oldum. 

Başkentte yaman bir seçim mücadelesi yaşanacağı anlaşılıyor.

Çünkü AKP adayı Turgut Altınok seçim kampanyasında devletin tüm imkânlarını kullanarak kendisine avantaj sağlamaya çalışacak.

Mansur Yavaş ise sadece kendi imkânlarını, kişisel gücünü, başarılarını ve itibarını kullanacak.

Çankaya ve Mamak aday adayları için mesaj yağdı! 

Laf Ankara’dan açılmışken devam edelim. CHP Parti Meclisi, “Başkent adaylarını belirleme” gündemiyle dün toplandı. Bu satırların yazıldığı saatte henüz bir açıklama yapılmamıştı.

CHP, 2 Şubat’taki son toplantıda, tüm adayları açıklamayı planlıyor.

Bu seçim döneminde bana en çok Çankaya ve Mamak ilçelerinden mesaj geldi... Öyle üç-beş tane değil... Mesajlar yağmur gibi yağdı diyebilirim.

Çankaya’daki CHP aday adaylarından olan Jeoloji Mühendisi Bekir Ödemiş’i destekleyen çok sayıdaki Çankayalı vatandaş “Bekir Bey’in kariyeri mükemmel. Daha önce Ürgüp’te başarılı bir Belediye Başkanlığı yapmıştı. Çok deneyimli bir belediyeci. Çankayalı CHP’liler olarak oylarımız ona” diyorlar.

★★★

Alışılmışın dışında gönderilen mesaj sağanağıyla desteklenen diğer aday, Mamak Belediye Başkan aday adayı Dr. Metin Özarslan.

“CHP’nin Mamak İlçesi’nde, Mamak’ın öz evladı Metin Özarslan’dan başka bir adayla AKP adayı Asım Balcı’yı yenmesi mümkün değil” diyorlar.

Bu iki adayı da hiç tanımam fakat o kadar çok mesaj geldi ki, ben bunları yansıtmak zorunda kaldım. Tabii ki karar CHP Parti Meclisi’nin...

GÜNÜN SÖZÜ

İktidar gücü şarap gibidir. Güç arttıkça baş döner, göz kararır!