Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın iletişim ofisinden "Temiz siyaset adına açıklama" başlığıyla bir açıklama paylaşıldı.

Açıklamada, Cumhur İttifakı'nın adayı Turgut Altınok'un "Tüm mal varlığım Mansur Yavaş’ın kızının Londra’daki evi kadar etmez" dediği söz konusu konutun nasıl satın alındığına dair belgeler yer aldı. 

"AÇIKLAYAMADIĞI KISIMLARI ÖRTME GİRİŞİMİ"

Mal varlığı gündeminin nasıl başladığının anımsatıldığı açıklamada, şu ifadeler ve belgeler yer aldı:

- ABB Başkanı Mansur Yavaş, temiz ve şeffaf siyaset adına 21 Şubat 2024 tarihinde mal varlığını açıklamış ve tüm adaylara kamu görevinde bulundukları süre içerisindeki mal varlıklarını açıklama çağrısında bulunmuştur. Temiz siyaset hareketi dalga dalga Türkiye’ye yayılmış, birçok il ve ilçe belediye başkan adayı mal varlığını açıklamıştır. Bu durum, Türk siyaseti için olumlu ve temiz bir sayfa olarak tarihe geçmiştir.

- Bu süreçte, rakibimiz Sayın Turgut Altınok’un da kamuoyu baskısıyla mal varlığını açıklamak zorunda kaldığı bilinmektedir. Ne var ki bu umumi bildirimin eksik yapıldığı hem kendi beyanlarından hem de kendi ailesinin beyanlarından ortaya çıkmıştır. 

- Bunun karşılığında Sayın Altınok "tüm mal varlığım Mansur Yavaş’ın kızının Londra’daki evi kadar etmez” diyerek kendi mal varlığında açıklayamadığı kısımları spekülasyon ile örtme girişiminde bulunmuştur.

372 BİN 999 STERLİN KREDİ ÇEKİLDİ 

Açıklamada Londra'daki evin satın alma ücreti ve banka opsiyonları da yer aldı. Buna göre Çağlayan Yavaş evi 465 bin Sterlin'e satın aldı. Bu paranın 372 bin 999 Sterlin'i bankadan kredi çekildi.

Bu kredi, İngiltere’de uygulanan kira öder gibi ev sahibi olunan 'mortgage' sistemi ile çekildi. 384 ay, 32 yıl taksitle geri ödeneceği belirtildi. Yavaş'ın mal beyanında belirtildiği gibi kızına bu süreçte 100 bin Sterlin hibe ettiği kaydedildi. 

TAKAS TEKLİFİ HÂLÂ GEÇERLİ

Açıklamada, Altınok'a yapılan 'takas' çağrısının hâlâ geçerli olduğu belirtildi:

- Mansur Yavaş, 2009 yılından beri mal varlığını düzenli olarak kamuoyuyla paylaşmaktadır. Ayrıca 1999 yılından itibaren tüm banka kartı hareketlerinin incelenmesi için de açık çağrıda bulunmuştur.

- Hal böyle iken, açıkladığı kadar açıklamadığı mal varlığının da kamuoyunda çokça tartışıldığı kişilerin 32 yıl taksitle alınan bir ev üzerinden spekülasyon yapmalarına fırsat vermeyeceğiz. Yüzlerce daire için tek kuruş vergi ödememiş birisinin kamuoyunu manipüle etme çabası, milletimizin gözünde itibarsız bir girişim olarak kalmaya mahkûmdur. Rakibimizin açıklamadıkları kendine kalsın; açıkladığı mal varlığının 10’da 1’ine, hatta 100’de 1’ine mal varlığı takası yapma teklifimiz geçerlidir. 

- Çok mal sahibi olmak tek başına şaibeli bir durum değildir. Ancak bunu kamuoyuyla paylaşmamak şaibeli bir durumdur. Rakibimizi derhal hissedar olduğu şirketin mal varlığı dâhil tüm varlıklarını kamuoyuyla paylaşmaya davet ediyoruz.