Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Evren'de Seçim Koordinasyon Merkezi'nin (SKM) açılışında yaptığı konuşmada hükümete zam ve emekli politikası üzerinden eleştirilerde bulundu.

Yavaş'ın konuşmasından öne çıkanlar:

ZAMLAR: "Belli ki 1 Nisan'dan sonra zamlara boğulacağız anlaşılan. Onun için ben yerel seçimde hükümet değişmeyeceği için dört yıl artık seçim olmadığı için işte bu yerel seçimler bu kadar böyle zam yapan ama memurun maaşına, işçinin maaşına, emekliye zam da yapmayan hükümete ikaz dönemidir."

EMEKLİLER: "Emekliye biz destek oluyoruz. Onlar 'Daha fazla vereceğiz' diyorlar. Siz belediye başkanısınız, şimdiden versenize. Niye 31 Mart'tan sonra? ... 'Bu iktidar olmasa emeklilere de maaş da ödeyemezlerdi' diye böbürleniyorlar. Bakın emekliler 25-30 yıl boyunca zaten prim ödediler ki ileride maaş alalım diye. Dolayısıyla ödediğiniz para sizin değil. ... Ama her şeye para bulan, çılgın projelere para bulan iktidarımız maalesef emeklilere bu desteği veremiyor."

PROJELER: "Bizim yaptığımız projeleri 'Şimdi arttırarak destek olacağız.' Halbuki elinizde imkan var. Aynalarını şimdi yapın diyoruz. Ama maalesef 1 Nisan'ı bekliyorlar. Zaten yapamayacaklarını biliyorlar ve bu şekilde bizim yaptığımız projeleri 'Biz yapacağız diyerek' belediye ne olduğunu öğreniyorlar."
Yavaş ayrıca, Ankara'da yapılan çalışmaları da anlattı. Peçenek Barajı'ndan sekiz köy ve merkeze su verildiğini, dokuz mahallede asbestli su borusunun yenilendiğini, dokuz köyde ücretsiz internet olduğunu ve beş köye yangın söndürme tankeri verildiğini söyledi.

Yavaş, sosyal yardımların da devam edeceğini belirterek, Evren'de 225 ailenin gıda ve doğalgaz desteği aldığını, 80 emeklinin de her ay düzenli gelir desteği aldığını kaydetti.