Mardin'de 2014 yılında, dönemin DBP'li ve HDP'li siyasetçileri Nazım Kök, Davut Bozan, İpek Güneş, Ayşe Bozan, Ziver Gümüş, İsa Durç, Lokman Ekenek, Abdulkadir Aktaş, Erdal Irmak, Davut Şahin, Musa Alkan, Sedat Dağ, Mesut Amak, Genco Akman ve eski milletvekili Gülser Yıldırım hakkında 'örgüt üyesi olmak' suçlamasıyla açılan KCK davasının karar duruşması görüldü. 

Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada avukatlar hazır bulunurken, sanıklar ise katılmadı. Mahkemede savcılıktan mütalaasının açıklanması istendi. 

Savcı, sanıkların Mardin'de PKK terör örgütü adına faaliyet yürüten KCK/TM'ye bağlı Kent Meclisi içerisinde aktif olarak faaliyet yürüttüklerini ve KCK tarafından verilen talimatlar doğrultusunda bir kısım eylemlere katıldıklarını, bu eylemlerin neler olduğunun dosyada delilleriyle mevcut olduğunu belirtti.

Avukatların savunmalarının ardından kararını açıklayan mahkeme, 15 kişiye, örgüt üyeliğinden hapis cezası verdi. Lokman Ekenek, Davut Şahin, Nazım Kök, Ziver Gümüş, Davut Bozan, İpek Güneş, ve Ayşe Bozan 7 yıl 6 ay; Musa Alkan, İsa Durç, Genco Akman, Sedat Dağ, Gülser Yıldırım, Mesut Amak, Abdulkadir Aktaş ve Erdal Irmak 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.