Tüm dünyada bir fenomen haline gelmiş olan Friends dizisinde Chandler Bing karakterini canlandıran Matthew Perry, ölümünün ardından pek çok soru işareti bıraktı.

28 Ekim'de Los Angeles'ın lüks Pacific Palisades semtindeki evinin bahçesindeki jakuzide ölü olarak bulunan Perry'nin nihayet ölüm nedeni açıklandı, ancak yayınlanan rapor tam olarak soruları giderebilmiş değil. Hatta Perry'nin eski sevgilisinde yeni şüpheleri bile ortaya çıkarmış durumda.

Matthew Perry'nin eski kız arkadaşı, ölüm nedenine şaşırmadığını söyledi ve doktorların soruşturulması çağrısında bulundu.

Friends yıldızının yayınlanan otopsi raporu, oyuncunun aldığı ketaminin akut etkilerinin neden olduğu bir kaza sonucu öldüğünü ortaya çıkardı. 54 yaşındaki Perry'nin, ölmeden bir buçuk hafta önce depresyon ve anksiyete nedeniyle ketamin infüzyon tedavisi gördüğü belirtildi. Ancak rapora göre, jakuzide tepkisiz olarak bulunduğunda vücudunda bulunan ketamin o terapi seansından olamaz.

ESKİ SEVGİLİSİ KONUŞTU

Kayti Edwards, uyuşturucuları sokaktan satın almış olmasının pek olası olmadığını söylüyor ve bunların bir doktor veya hemşireden geldiğinden şüpheleniyor: "Matthew'un beynine ketamin enjeksiyonu yapılmasına rağmen hâlâ ayık kabul edileceğinden oldukça eminim. Oysa bu muhtemelen onun uyuşturucu kullanmaya geri dönmesi için bir basamaktı. Matthew'la çalışan doktorların soruşturulması gerektiğini düşünüyorum. Bir doktorla görüştüğünden oldukça eminim. Sokakta ketamin bulmak çok zor ama bir doktor veya hemşirenin alması çok kolay."

Ketamin infüzyon, Perry'nin depresyon tedavisi için kullanılıyordu, ancak aynı zamanda ketamin keyif veren de bir ilaç.

2006 yılında Matthew ile birlikte olan 47 yaşındaki Edwards, 2011 yılında Perry'nin uyuşturucu bağımlılığı iyice artmışken onun asistanı olarak çalışmış ve onunla arkadaş kalmıştı. 

ÖLMEDEN ÖNCE İŞARETLER BIRAKMIŞ

Edwards, ayrıca Perry'nin evinde ölümünden önce birkaç ipucu gördükten sonra bağımlılığının tekrar ortaya çıktığından şüphelendiğini, ölümünden sonra birkaç tehlikeli işareti fark ettiğini söyledi.

Bunlar arasında sosyal medyada normalden daha fazla paylaşım yapması da vardı. Edwards'a göre; Batman merkezli ikinci kişiliği "Mattman"ı kullanması da sarhoşken yaptığı bir şeydi. Ayrıca Perry'nin suya girmeyi ve uyuşturucu kullanırken yalnız kalmayı sevdiğini de söyledi:

"Adli tabibin raporuna şaşırmadım. Ne olduğunu zaten biliyordum, bu yüzden benim için şok olmadı. Orada değildim bu yüzden tam olarak ne olduğunu bilmiyorum ama Matthew'u bir insan ve arkadaş olarak tanıyorum ve işaretleri uzaktan görebiliyordum, hayatının son birkaç haftasında pek iyi görünmüyordu. Onu tanıyan ayık insanlar, kafayı bulduğunda onunla hiç takılmadılar, bu yüzden işaretleri bilmiyorlar."

Perry'nin otopsi raporu da Edwards'ın ketamin şüphelerini doğrular nitelikte. Friends yıldızı, ölümünden önce düzenli olarak ketamin tedavisi alıyordu ancak raporda, vücudunda bulunan ketaminin başka bir yerden geldiği belirtildi. Dr. Bankole Johnson, "Bunun eğlence amaçlı ketamin kullanımı olması daha muhtemel. Ayrıca buprenorfin kullanan birine ketamin vermek gerçek bir felaket" dedi.

Aslında, anestezi uzmanı Dr. Ataoin'in de artık tedaviye ihtiyacı olmadığını söylediği için, Perry'nin ölmeden önce infüzyonlarını bırakmış olması gerekiyordu.

Oysa Perry daha önce 2022'de yayınladığı kitabında ketaminden hoşlanmadığını yazmıştı ve İsviçre'deki bir rehabilitasyon merkezindeki tedaviler sırasında sıklıkla ölüyormuş gibi hissettiğini söylemişti. 

KANINDA UYUŞTURUCU YA DA ALKOLE RASTLANMADI

Perry'nin otopsi raporuna göre; asistanı eve döndüğünde ünlü oyuncuyu yüzüstü suda yüzerken buldu. Hemen jakuziye daldı ve Perry'nin cesedini merdivenlere sürükledi, daha sonra 911'i aradı. Ölümüne neden olan faktörler arasında boğulma, koroner arter hastalığı ve opioid bağımlılığının yanı sıra akut ve kronik ağrıyı tedavi etmek için kullanılan buprenorfinin etkileri de vardı.

Tıbbi müfettiş yardımcısı Raffi Djabourian, ölüm sonrası kan örneklerinde yüksek düzeyde ketamin bulunduğunu da tespit etti.

Raporda, "Temel öldürücü etkiler hem kardiyovasküler aşırı uyarılma hem de solunum depresyonundan kaynaklı" denildi. Aktörde alkol veya kokain, metamfetamin, eroin, PCP veya fentanil gibi başka uyuşturucuların varlığına dair bir kanıt yoktu.

EVİNDEN YIĞINLA İLAÇ ÇIKTI

Perry'nin evinde bulunan ilaçlar da ayrıca dikkat çekti. Adli tabibin raporu Perry'nin yaşam kalitesini korumak için reçeteli ve reçetesiz ilaçlara ne kadar güvendiğini de gösteriyor:

“Asistanın yatak odasında merhum için yazılmış çok sayıda açık, boş, yarı dolu ilaç şişesinin yanı sıra reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler, sindirime yardımcı maddeler ve çok sayıda çeşitli hap, tablet ve benzeri haplar var."

Edwards, oyuncunun farklı ilaçlar denemeyi de sevdiğini söyledi: "Kendisi için en iyi neyin işe yaradığını görmek için farklı şeyler denemek isterdi. Bir ara eroin aldığını ve arkadaşlarından birinin ona nasıl içileceğini gösterdiğini hatırlıyorum. Ketaminin yeni bir şey olduğundan oldukça eminim çünkü onu bunu yaparken hiç görmedim."

SON ZAMANLARDA KIZGIN VE KABAYDI

Raporda, Perry'nin, ağrıyı ve opioid bağımlılığını hafifletmek için buprenorfin ile karıştırılmış ölümcül miktarda ketaminin yanı sıra, kilo vermek için Tammoksifen, antidiyabetik ilaçlar ve nikotin lolipopları kullandığı da belirtildi. 

Bu da bir kadın arkadaşının, oyuncunun son zamanlarda kızgın ve kaba olduğuna dair verdiği ifadeyi açığa çıkardı. Yaptığı testosteron iğnesi Perry'nin davranışlarını da etkiliyordu. Saldırganlığı tetiklemesiyle ünlü olan erkeklik hormonunun neden aktöre reçete edildiği belli değil, ancak bu, aynı zamanda almakta olduğu östrojen bazlı kilo verme ilacının etkilerini dengelemek için de yapılmış olabilir.

GÜNDE İKİ PAKET BİTİRİYORDU

Ayrıca ünlü oyuncu çok fazla sigara içiyordu. Evde çok sayıda elektronik sigara ürünü ve nikotin lolipopu da vardı. Bir arkadaşı Perry'nin sadece iki hafta önce sigara bağımlılığından kurtulduğunu söyledi ancak rapora göre asistanı aktörün hâlâ günde iki paket sigara içtiğini iddia etti.

Müfettişler evde veya jakuzinin yakınında alkol veya uyuşturucu kullanma gereçlerine rastlanmadığını da belirtti.

2022'de hayatı boyunca ayık kalmak için yaklaşık 9 milyon dolar harcadığını açıklayan Perry, Friends karakteri Chandler Bing olarak değil, insanlara bağımlılıkları konusunda rehberlik eden biri olarak hatırlanmak istiyordu.

İnsanların ayık kalmasına yardımcı olmak için 2013 yılında Perry House'u kurdu ve ölmeden önce bir vakıf kurmak istiyordu. Ne yazık ki ölümünden sonra Matthew Perry Vakfı kurularak bu hayali gerçekleşti.