Geçtiğimiz yıl 28 Ekim'de hayatını kaybeden Matthew Perry'nin ölümü soruşturulmaya devam ederken, birden fazla kişi suçlanabilir.

Polise yakın bir kaynağın aktardığına göre; Perry'nin geçen yıl ketaminin akut etkilerinden ölmesiyle bağlantılı olarak birden fazla kişi suçlanabilir. Ayrıca ABD Başsavcılığı suç duyurusunda bulunup bulunmayacağına ilişkin nihai kararı verecek.

Perry'nin 54 yaşındayken ölümünden neredeyse yedi ay sonra, ölümüne neden olan ketamini kimin sağladığı konusunda hem federal hem de yerel düzeyde bir soruşturma açıldı. Los Angeles Polis Departmanı (LAPD) yaptığı açıklamada, Perry'nin nasıl bu kadar çok ketamine sahip olduğuna ilişkin soruşturmanın LAPD, ABD Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi (DEA) ve ABD Posta Denetleme Servisi'ni (USPIS) kapsadığını doğruladı.

28 Ekim 2023'te Perry, Pacific Palisades'teki evindeki jakuzide tepkisiz halde bulundu. Oyuncu, olay yerinde hayatını kaybetti. Toksikoloji raporu, oyuncunun suda boğulmasına neden olan ketaminin akut etkilerinden öldüğünü doğruladı. Aktöre yakın kaynaklar, depresyon ve anksiyeteyi tedavi etmek için ketamin infüzyon tedavisi gördüğünü söyledi.

Ancak son infüzyon tedavisi ölümünden bir buçuk hafta önceydi. Adli tıp görevlisi, Perry'nin sistemindeki ketaminin bu infüzyon terapisinden olamayacağını, çünkü ketaminin yarı ömrünün üç ila dört saat veya daha az olduğunu belirtti.

Aralık ayında yayınlanan otopsi raporu, kanındaki ketamin miktarının ameliyat sırasında genel anestezi için kullanılan aralıkta olduğunu ortaya çıkardı. 

Yetkililer Perry'nin ketamin satıcısını bulmaya çalışıyor, ancak henüz herhangi bir tutuklama yapılmadı.

Perry'nin uyuşturucu bağımlılığı, 1997'de bir jet ski kazasının ardından arttı ve opioid bazlı güçlü bir ağrı kesici olan Vicodin'e bağımlı hale geldi. Aktör, 2022 tarihli anı kitabı Friends, Lovers, and the Big Terrible'da, hayatı boyunca ayıklık arayışına 9 milyon dolar harcadığını, 6 bin AA toplantısına gittiğini ve toplam 15 kez rehabilitasyona girdiğini söyledi.