Fenerbahçe ve Galatasaray arasında oynanan derbinin, belki de konuşulan tek pozisyonu Mauro Icardi ve Alexandru Djiku arasında yaşanan penaltı tartışması oldu. Galatasaray Kulübü, maç sonrası Icardi'nin moraran gözünün fotoğrafını paylaşarak, penaltı verilmemesini eleştirdi.

Mücadelenin 22. dakikasında gerçekleşen pozisyonda, ön direğe doğru hareketlenen Icardi, Djiku'nun müdahalesiyle yerde kaldı. Hakem Arda Kardeşler ve VAR odası pozisyonda penaltı verilmesini gerektirecek bir hareket olmadığına karar verdi. Ancak Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk, maç sonu pozisyonu "Boks ringlerinde olacak bir yumruktu" diyerek yorumlarken, yayıncı kuruluşa da yaşananların net bir açısının yayınlanmaması konusunda tepki gösterdi. 

Sarı kırmızılı kulüp, Icardi'nin maçtan sonra evinde çektiği bir fotoğrafı tweet atarak, "Sadece kendileri için adalet isteyenler bu gece yine her mecradan Türk futbolunu manipüle etmeye devam ettiler. Biz; hakem heyetinin, VAR odasının ve 26 kameranın göremediğini paylaşıyor ve yine onların yerine utanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Galatasaray'ın sosyal medyada paylaştığı fotoğraflarda, Icardi'nin gözündeki morluk sağ tarafta gibi görünse de, yıldız futbolcunun kişisel hesabındaki fotoğraflarda morluğun aslında sol gözde olduğu görüldü.

Fenerbahçe cephesi ise, "Kale direğine çarpan oyuncu üzerinden mağduriyet yaratmaya çalışmak. Kamuoyunun takdirine." yanıtını verek, maçın ikinci yarısındaki bir hava topunda kontrolünü sağlayamayan Icardi'nin direğe çarptığı pozisyona gönderme yaptı.

FOTOĞRAFLARLA ICARDI'NİN GÖZÜ

Djiku ile Icardi arasında yaşanan ve Galatasaray'ın penaltı beklediği pozisyon 22. dakikada oldu. Aşağıdaki ilk fotoğraf ise, 44. dakikada Icardi'nin Oosterwolde ile girdiği ikili mücadele sırasında çekildi. O sırada Icardi'nin gözünde herhangi bir morluk görünmüyordu.

İkinci yarının hemen başında yine Djiku ve Oosterwolde ikilisinin arasında kalan Icardi'nin, 22. dakikadaki pozisyondan yaklaşık 1 saat sonra sol gözünün altında herhangi bir iz olmadığı ajans fotoğraflarında net şekilde belliydi.

ICARDI'NİN GÖZÜNÜN MORARDIĞI DAKİKALAR

Fenerbahçe cephesi, Arjantinli futbolcunun gözünün morarmasını, 78. dakikada kale direğine çarptığı pozisyona bağlıyor.

68. dakikada Djiku ile hava topu mücadelesinde sol elmacık kemiğini rakibinin kafasına çarpan ve acı içinde yerde kalan Icardi'nin, sol gözünün hafif morarmaya başlaması ise, kale direğine çarpmadan 2 dakika önce, 76. dakikada çekilen bir karede (aşağıdaki ilk fotoğraf) belli oluyor.

Yani Icardi'nin gözünün, 78. dakikada direğe çarpmadan hemen önce, 66. dakikada Djiku ile kafa kafaya çarpışmadan yaklaşık 10 dakika sonra morarmaya başladığı görülüyor.

Öte yandan, Anadolu Ajansı ve DHA'nın geçtiği derbi fotoğraflarında, 76. dakika öncesinde çekilen hiçbir fotoğrafta Icardi'nin gözünde morarma olmadığı görüldü.

Yine ikinci yarıda, Icardi'nin Djiku ve direkle çarpışmasından önce çekilen bir fotoğrafta, Arjantinli futbolcunun göz altında herhangi bir morluk olmadığı ortaya çıktı.