Real Madrid ve Kylian Mbappe'nin bir araya gelmesi, spor pazarlaması alanında futbol tarihinin en büyük operasyonlarından biri olarak değerlendiriliyor.

Sözleşmenin büyüklüğü ve devasa imza primlerinin ötesinde, kulüp transfer ücreti ödemek zorunda kalmama avantajına sahip oldu. Madrid ekibi, bu çapta bir medya ikonunun gelişini kârlı hale getirmek için çeşitli stratejiler geliştireceği aşikar.

Deloitte'a göre, 2023 sezonunda ticari anlaşmalardan 400 milyon Euro'nun üzerinde gelir elde eden Real Madrid, bu miktarı katlama potansiyeline sahip.

Madrid'in tarihindeki diğer büyük transferlere bakıldığında, 2009'da Cristiano Ronaldo'nun Manchester United'dan transferi için 94 milyon Euro ödenmiş ve kulübün mali geliri neredeyse iki katına çıkmıştı.

MAĞAZACILIK VE SOSYAL MEDYA

Kaynaklar, Real Madrid'in sponsorluk, mağazacılık ve sosyal medya stratejilerini harekete geçirerek "500 milyon Euro'ya yakın çok yüksek bir yatırım getirisi" elde edebileceğini belirtiyor.

Nike, Oakley ve Hublot gibi markalarla ilişkisi bulunan Mbappe, sponsorluk anlaşmalarından sezon başına yaklaşık 20 milyon Euro kazanıyor. Her Instagram paylaşımının 85.000 Euro kazandırdığı belirtilen oyuncu, haklarını Mbappe SA aracılığıyla yönetiyor ve soyadından gol sevincine kadar her şeyi AB Fikri Mülkiyet Ofisi'ne kaydettiriyor.

HANGİ HAKLARDAN VAZGEÇECEK?

Kulüp ve oyuncu arasındaki anlaşmanın anahtarı burada yatıyor. Real Madrid gibi büyük transferlerin gelirini kısmen bu transferlerin ticarileştirilmesine dayandıran bir kulüp, bu hakların yüzde kaçından vazgeçmeye razı olacak?

Mbappe'nin gelişi öncesinde imzalanan anlaşmalara saygı gösterilmesi ve sonrası için bazı hakların güvence altına alınması mümkün. Net olan şu ki, Real Madrid markası, Fransız forvet gibi küresel bir yıldızın gelişiyle yeniden değer kazanacak.

"MARKAYA KATKI SAĞLAYACAK"

Spor pazarlama uzmanı Miguel Angel Hernández, AS'a verdiği röportajda "Sportif etkisinin yanı sıra çoklu bir etkisi olduğu açık. Çok sayıda forma satılacak, sosyal medyada takipçi sayısı artacak ve daha fazla insan maçları televizyondan izleyecek. Bu, mevcut sponsorlara doğrudan fayda sağlayacak, yeni sponsorları çekecek ve kulübün markasına katkı sağlayacak." diyerek, Mbappe transferini Real Madrid'in daha da büyümesine yardımcı olacağını söyledi.

LALIGA İTİBARI DA ETKİLENECEK

Mbappe'nin Real Madrid'e gelişi, iki markayı güçlendirmekle kalmayacak, aynı zamanda LaLiga üzerinde de etkili olacak.

TV hakları pazarlığında bu durum önemli bir örnek teşkil edecek. Forvet oyuncusunun PSG'den ayrılmasının öğrenilmesinden bu yana Fransız Ligue 1'in yayın hakları pazarlığında güç kaybettiği görülüyor.