Önceleri FİK vardı. FİK dediğin; Finansal İstikrar Komitesi’nin kısaltması... Çok dalga geçilince ismini sakıncalı buldular. Adını “Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi” diye değiştirdiler. Bu sefer kısaltması FİKKO oldu.

Baktılar onun da söylemi kâr etmedi. Ha FİK ha FİKKO... Ne fark ederdi? Tekrar eski hali FİK’e çevrildi. Emin olun komite, ismi ile uğraşıldığı kadar iş yapmadı.

★★★

Dün bir kez daha Finansal İstikrar Komitesi Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek başkanlığında toplandı.

Türkiye ekonomisini derinden etkileyecek son yılların en sempatik toplantısının sonuçlarını farklı bir heyecanla bekledim. Benden başka bekleyen bir Allah’ın kulu yokmuş. Neredeyse haber bile olmadı.

★★★

Toplantı yapıldı, bitti. Açıklama beklendi. Beklenen açıklama gelmedi. Acaba FİKKO toplantısında “çok da fifi” mi denilmişti? Neyse ki sonradan yazılı açıklama medyaya geçildi.

Toplantıda, tüketici kredileri başta olmak üzere kredilerdeki son dönem gelişmeleri ve bu gelişmelerin finansal istikrara etkilerinin ele alındığı bildirildi.

★★★

Açıklamada “nasıl muhteşem bir toplantı” olduğu yazılmadığı için yandaş medya ne yapacağını şaşırdı. Olduğu gibi açıklamayı yayımladı. Bu sefer “müjde” manşetleri atılamadı!

Muhtemelen selam, sabah, hal, hatır derken krediler hakkında çeşitli öneriler masaya yatırıldı.

Tahminen, “Durumun vahametini hemen söylemeyelim, seçim sonrasını bekleyelim sonra alıştıra alıştıra söyleriz” kararı alındı.

“Bütüncül bir yaklaşımla çalışmalarını sürdürmektedir” cümlesi ile kapanış yapıldı.

Zira para olmadığı için isteseler de bir şey yapamayacakları anlaşıldı. Herkes vedalaşıp öğlen yemeğine çıktı.

★★★

Lakin ülkede finansal istikrar yokken komitenin kısaltması cuk oturdu. Bu ismi sen, ben koysak, yasadışı örgüt propagandası yapmaktan içeri atarlardı iki yıl iddianame yazmazlardı.

İsim çok önemli... Aynı yapısal reform gibi... Cisminden daha çok anlatıyor amacı...

Sanırsın FİK ile beraber koyunlar ikiz doğurdu, küsler barıştı, âşıklar kavuştu, tavuklar çift sarılı yumurtladı... Dostlar alışverişte görsün diye anlamsızca toplanıldı.

★★★

Yok canım ismine de çok takılmamak gerek! Bu arkadaşlar Ordu-Giresun Havaalanı’na, “ORGİ Havaalanı” demişti. Yurt dışından gelen şaşırtıcı talep üzerine sebepleri incelendi. Talebin isimle ilgili olduğu öğrenildi. Neyse ki bir rezalet çıkmadan havaalanının adı değiştirildi.

Demem o ki, FİK toplantısında yine aradığım lezzeti bulamadım. Tek tesellim Sanayide İstikrar ve Kalkınma Komitesi için toplanmamış olmaları.