İhracattan dış ticaret açığına, cari açıktan bütçe açığına... Tüm veriler kötü gelmeye devam ediyor. İstatistik Kurumu bile dizginleyemeyecek enflasyonu ocak ayında... Berbat gelecek.

Elimizdeki tek koz olarak görünen faizler yine artırılacak ve yüzde 45’e ulaşacak... Belli ki bu da yetmeyecek. Nitekim olmayan döviz rezervlerimiz tekrar gerilemeye başladı.

★★★

Yabancı yatırım gelmezse Türkiye’nin ödemeler dengesinin şaşacağı aşikar... Yıllarca kötü yönetilen ekonominin bir iki karar alıp “bakın toplanıyor” diye pazarlamasına da sermaye sahiplerinin karnı tok bu aralar.

 Ayaklarına kadar gidip tek tek anlatmak gerekiyor. Anlatması gereken kim? Mehmet Şimşek’in ta kendisi... O ne yapıyor?
İzin alamıyor!

★★★

Toplamda 50 trilyon doları yöneten portföy yöneticilerinin katıldığı Amerika’daki yatırımcı toplantısına gitmedi. Ya da gidemedi. İzin çıkmadı belli ki... Şimdi de Dünya Ekonomik Forumu Davos Zirvesi’ne 120 ülkeden 2 bin 800’den fazla iş insanı, siyasetçi, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcisinin katıldığı toplantılara dahil olamadı. Asıl pazarlıkların döndüğü, ilişkilerin kurulduğu ortama uzak kaldı.

★★★

Yabancı haber ajanslarının haberlerine göre Erdoğan, hükümet yetkililerinden organizatörlerin İsrail-Hamas savaşındaki duruşu nedeniyle katılmamalarını istediği belirtildi.

Çok da umurlarındadır ya Türkiye’nin katılması... Arapların hepsi özel jetleriyle orada... Arap’tan çok Arapçı olanlar var burada!

★★★

Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan ve Davos’ta sunumu yapılan raporda, tarafsız devletlerin Karadeniz’de, bölgeden tahıl ve gübre çıkaran ticari gemilere eşlik edecek bir deniz görev gücü kurması gerektiği vurgulandı.

Rusya, raporun yazarlarını Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni okumaya davet etti. Sahi boğazlar kimin? Türkiye neredeydi?

★★★

İşin ekonomik kısmı daha önemli... Ülke reel olarak büyümüyor... Enflasyonu ve işsizliği artıyor... Onlarca alternatif ülke arasından Türkiye’yi neden seçelim? Görece yüksek faizi için mi?

Gelişen ekonomiler adıyla anılan ülkeler arasında çok sayıda seçenek masada... Brezilya, Hindistan, Çin, Polonya, Bulgaristan, Güney Afrika, Hong Kong, Meksika, İsrail, G. Kore, Macaristan, Bulgaristan, Malezya, Romanya, Endonezya... Liste uzun uzadıya...

★★★

Hepsinde sorunlar var ama hiç değilse çoğunda hukuk ve demokrasi halen yürürlükte... Türkiye’de ise demokrasinin sadece adı var! Adalet hak getire...

Hazine ve Maliye Bakanı’na “otur yerine” denilince bırakın toplantılara katılmayı, Ankara’dan Eskişehir’e gidemiyor. Tüm ülkenin kaderi tek kişinin iki dudağının arasında şekilleniyor.

★★★

Yabancı yatırımcı hiç mi gelmez? İlla gelir... Risk, “Hedge Fon” diye bilinen kısa vadede yüksek getiri hedefleyen fonların
sevdiceğidir...

O da Türkiye’yi kurtarmaya yetmez ancak günü geçirtir. Bugünü kurtarırsın belki ama gelecek de sandığın kadar uzak değildir! Mevcut yönetimde ekonominin toparlanması hayalden de ötedir.