Meksika, 2 Haziran’da hem genel hem yerel seçimler için sandık başına gitmeye hazırlanırken şiddetin dozu giderek artıyor.

Yerel seçimlerde sekiz eyalet valisiyle 1580 bölgenin yetkililerini belirlemek için oy kullanılacak. Genel seçimlerde ise ülkenin yeni başkanı ve parlamento üyeleri belirlenecek.

BBC'nin haberine göre, Integralia adlı anket şirketinin son araştırması, ülkedeki siyasi şiddetin korkunç boyutlara ulaştığını gözler önüne seriyor. Yaklaşık 200 kamu görevlisi, siyasetçi ya da aday ya öldürüldü ya da silahlı saldırı tehdidine uğradı.

Acapulco'da salı günü en az 12 kişi öldürüldü, 6'sı bir marketin yanına atılmış şekilde bulundu.

Şiddet tüm siyasi yelpazeyi etkisi altına aldı. İktidardaki Morena partisinin adaylarının en çok etkilenen çevre olduğu bildiriliyor.

Siyasi cinayetlere uğrayanlar arasında en kıdemli isimlerden birisi, Acapulco'da Morena partisinin belediye başkan adayı Ricardo Taja oldu. Taja, Noel öncesi bir restoranda yemek yerken vurularak öldürüldü.

YARIŞTAN ÇEKİLMEK ZORUNDA KALDILAR

Meksika'da uyuşturucu çetelerinin yükselttiği siyasi şiddet, yeni bir olgu değil. Ancak sorun, şiddete aşina siyasetçileri bile şaşırtacak düzeye geldi.

Eski Acapulco Belediye Başkanı Evodio Velazquez, siyasi yaşamı boyunca tehditlere direndiğini söylüyor. Ancak bu seçimde aday olmak istediğinde silahlı adamların evine geldiğini, ardından yarıştan çekilmek zorunda kaldığını anlatıyor.

Evodio Velazquez silahlı kişilerin tehdidi sonrası adaylıktan çekildi.
 

Velazquez, bunun ülkedeki en kanlı seçim süreci olduğunu söylüyor.

Anketlere göre Meksikalıların yüzde 60'ı, şehirlerin güvenli olmadığını düşünüyor. Birçok kişi korkmadan dışarı çıkamadıklarını anlatıyor.

Adaylardan Cinthia Juarez'in çocukluk arkadaşı Moises "Moy" Juarez Abarca seçim kampanyası yaparken öldürülmüş. Ülke genelinde tanınan bir eşcinsel aktivist olan Abarca'nın cesedi, 16 kişiyle birlikte bir toplu mezarda bulundu.

Cinthia, "Arkadaşım Moy'la birlikte ben de 20 yıldan fazla süredir siyasi aktivizm yapıyorum. Guerrero ve Acapulco'da şimdiye kadar gördüğüm en kanlı seçim sürecini geçiriyoruz" diyor.