"İtalya-Afrika: Ortak Büyüme İçin Bir Köprü" isimli uluslararası zirve, ev sahibi İtalya’nın başkenti Roma’daki Senato binasında düzenlendi. 

Bu yıl ilki düzenlenen zirveye, 25 Afrika ülkesinden liderler ve dışişleri bakanının yanı sıra Birleşmiş Milletlerin (BM) ilgili kuruluşları, Avrupa Birliği (AB), Afrika Birliği (AfB), Uluslararası Para Fonu (IMF), Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) gibi çok sayıda uluslararası kuruluşun temsilcisi katıldı.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, konuk liderleri ve uluslararası kuruluşların temsilcilerini tek tek kapıda karşıladı ve ardından tüm katılımcılarla aile fotoğrafı çektirdi. 

Afrika'ya yönelik kalkınma projelerinin tamamı için duyurdukları "Mattei Planı"nı ilan eden Meloni, "Mattei Planı, eğitim öğretim, sağlık, tarım, su ve enerji gibi birkaç orta ve uzun vadeli önceliğe odaklanan somut stratejik müdahale planıdır. Sahra altı ve Kuzey Afrika’da bazı ülkeleri belirledik. Bu daha sonra genişletilecek" ifadesini kullandı. 

Meloni, Mattei Planı'nın 3 milyar avrosu İtalya'nın iklim fonundan, 2,5 milyar avrosunun da kalkınma işbirliği fonundan olmak üzere 5,5 milyar avroya dayandığı bilgisini paylaşırken, "Elbette bu yeterli değil, bu yüzden uluslararası kurumları ve diğer bağışçı devletleri de dahil etmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

Meloni, Mattei Planı kapsamında, Fas'ta yenilenebilir enerji, Tunus'ta eğitim projeleri, Fildişi Sahili'nde sağlık hizmetlerine erişim alanında olmak üzere bazı pilot projeler belirlediklerini de aktardı. 

AMAÇ, GÖÇÜ ÖNLEMEK

Afrika'dan İtalya ve Avrupa'ya yönelik devam eden düzensiz göç konusuna da konuşmasında yer veren Meloni, "İnsanı evini terk etmeye iten nedenler ortadan kaldırılmadığı sürece insan kaçakçıları asla yenilgiye uğratılamayacak, kitlesel yasa dışı göç hiçbir zaman durdurulamayacaktır." yorumunu yaptı. 

Meloni, Mattei Planı ile Afrika'da genç kuşaklara katkıda bulunma ve bununla insanları göç etmeye zorlamamayı garanti etmek istediklerini de sözlerine ekledi. 

İtalya Başbakanı'nın Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde Afrikalı göçmenlerin Türkiye'ye gönderilmesi planını gündeme getirdiği iddia edilmişti. Meloni'ye Kapalıçarşı'daki turunda eşlik eden tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı da katıldığı bir TV programında İtalyan medyasındaki bu iddiaları doğrulamıştı.