Sydney Pollack'ın yönettiği 1975 yapımı Akbaba’nın Üç Günü (Three Days of the Condor), ABD'li yazar James Grady'nin "Six Days of the Condor" adlı romanından uyarlandı. 

Hikâye, New York'ta bulunan Amerikan Edebiyat Tarihi Derneği için çalışan düşük profilli bir CIA analisti olan Joseph Turner'ın (Robert Redford) etrafında şekilleniyor. Turner'ın işi, ulusal güvenliğe yönelik potansiyel tehditleri ortaya çıkarabilecek gizli mesajları, kodları veya ipuçlarını ortaya çıkarmak için dünyanın dört bir yanından kitapları, gazeteleri ve dergileri okumak ve değerlendirmektir.
 
Turner bir gün öğle yemeğinden ofise döndüğünde tüm iş arkadaşlarının vahşice öldürüldüğünü görür. Hayatından endişe eden Turner, saklanmaya ve "Condor" (Akbaba) takma adını kullanarak teşkilatla irtibat kurmaya çalışır.

Kime güveneceğinden emin olamayınca, amiri Higgins (Cliff Robertson) ile temasa geçerek yardım ve koruma ister. Ancak Turner çok geçmeden Higgins'in katliama yol açan komploya karışmış olabileceğini fark eder. 

Paranoya bataklığına saplanan Turner, yakalanmamak için istihbarat becerilerini kullanarak kaçmaya başlar. Meslektaşlarına ve bir zamanlar güvendiği örgüte yapılan ölümcül saldırının parçalarını bir araya getirmeye çalışan amatör bir casus olur. 

İçgüdüleri ve hızlı düşünme yeteneği, peşindeki suikastçıları alt etmesini sağlar, ancak hayatının sürekli tehlikede olduğunu bilmektedir.

 

Cevaplar için çaresiz kalan Turner, tesadüfen tanıştığı fotoğrafçı Kathy Hale'e (Faye Dunaway) sığınır. Başlangıçta Turner'a şüpheyle yaklaşan Kathy, zamanla Turner'ın kötü durumuna sempati duyar ve yardım etmeye karar verir. Turner gerçeği ortaya çıkarmak için zamana karşı yarışırken, Amerikan istihbarat topluluğu içinde bir aldatma ve ihanet ağını keşfeder. 

Turner, soruşturması sırasında Orta Doğu ve petrolle ilgili gizli bir CIA operasyonunu ortaya çıkarır. Bulguları, meslektaşlarının ölümlerinin ardında gizli bir gündem olduğunu düşündürür ve hükümet içindeki güçlü figürlerin çıkarlarını korumak için her şeyi göze alabileceklerinden şüphelenmesine yol açar.

Turner bir yandan peşindekilerden bir adım önde olmaya çalışırken bir yandan da güvenebileceği müttefikler bulmaya çabaladıkça gerilim yükselir. 

Süre: 117 dakika
Yönetmen: Sydney Pollack
Senaryo: David Rayfiel, Lorenzo Semple Jr.
Görüntü Yönetmeni: Owen Roizman
Kurgu: Don Guidice
Müzik: Dave Grusin
Oyuncular: Robert Redford (Turner), Faye Dunaway (Kathy), Cliff Robertson (Higgins), Max von Sydow (Joubert), John Houseman (Mr. Wabash), Addison Powell (Atwood), Walter McGinn (Barber), Tina Chen (Janice), Michael Kane (Wicks), Don McHenry (Dr. Lappe), Michael Miller (Fowler)