Das Leben der Anderen (Başkalarının Hayatı), Florian Henckel von Donnersmarck tarafından yazılıp yönetilen, 2006 yılında gösterime giren, sürükleyici ve duygu yüklü bir Alman filmi.

1984 yılında Doğu Almanya'da geçen film, Devlet Güvenlik Bakanlığı'nda (Stasi) görev yapan, son derece yetenekli ve sadık Yüzbaşı Gerd Wiesler'in (Ulrich Mühe) etrafında dönüyor. 

Doğu Almanya halkı Stasi tarafından sıkı denetim altında tutulmaktadır. 100 bin çalışanı ve 200 bin muhbirle proletaryanın diktatörlüğünü korumaktadır. Amaç her şeyi ama her şeyi bilmektir.

Wiesler, sosyalist rejime sarsılmaz bağlıdır ve muhalifler ile devlet düşmanlarının kökünü kazımadaki etkinliğiyle tanınır.

Wiesler'in hayatı, Georg Dreyman (Sebastian Koch) adlı ünlü bir oyun yazarını gözetlemekle görevlendirildiğinde derin bir değişim geçirir.

Dreyman, hükümete sarsılmaz sadakati ve Batı Almanya'nın algılanan ahlaki çürümesine karşı eleştirel duruşuyla tanınan, Doğu Alman toplumunda saygı duyulan bir figürdür.

Ancak Bakan Bruno Hempf (Thomas Thieme), Dreyman'ın çalışmalarında gizlice muhalif görüşler dile getiriyor olabileceğine dair şüpheler taşımaktadır. Bu şüpheleri doğrulamak için Wiesler, Dreyman ve sevgilisi aktris Christa-Maria Sieland'ın (Martina Gedeck) birlikte yaşadığı evi izlemekle görevlendirilir.

Dreyman'ın izlenmesi emrini veren Bakan Bruno Hempf, siyasi ve sosyal kısıtlamaları altında ezilen, özel hayatı ve kariyeri, rejimin sürekli gözetim ve baskısından etkilenen Christa-Maria Sieland'a şantaj yaparak kendisiyle cinsel ilişkiye girmeye zorlar.

Wiesler gözetimine başladığında, devlet tarafından kendisine aktarılan siyasi güdümlü anlatıların ötesinde bir dünya keşfeder. Dreyman ve sevgilisinin özel hayatlarına dalan Wiesler, sürekli devlet müdahalesi korkusu altında yaşayan çiftin kişisel mücadeleleri ve fedakârlıklarına şahit olur.

Wiesler'in gözlemleri devam ettikçe, izlediği kişilerin hayatlarını şekillendiren mahrem anlara tanık olmaya başlar. Onların mücadelelerine duygusal olarak bağlanır, kendi inançlarını ve bir Stasi memuru olarak eylemlerinin ahlaki sonuçlarını sorgulamaya başlar.

Dreyman, Doğu Almanya'daki siyasi baskıya rağmen dürüst ve dışavurumcu bir sanat yaratmaya çalışan ve kara listeye alınan saygın tiyatro yönetmeni Albert Jerska'nın (Volkmar Kleinert) intiharı sonrası bir yazı yazar.

Doğu Almanya'daki adaletsizlikleri ve baskıyı ifşa eden bu makalenin, Batı Almanya’da, Der Spiegel dergisinde yayınlanması büyük ses getirir.

İmzasız yayınlanan makalenin Dreyman’a ait olduğunu bilen Wiesler, ahlaki bir ikilemle karşı karşıya kalır. Devlete olan sadakati ile gözetlediği kişilere karşı giderek artan sempatisi çatışır. 

Süre: 137 dakika
Yönetmen: Florian Henckel von Donnersmarck
Senaryo: Florian Henckel von Donnersmarck
Görüntü Yönetmeni: Silke Buhr
Kurgu: Patricia Rommel
Müzik: Stéphane Moucha, Gabriel Yared
Oyuncular: Ulrich Mühe (Yüzbaşı Gerd Wiesler), Sebastian Koch (Georg Dreyman), Martina Gedeck (Christa-Maria Sieland), Ulrich Tukur (Yarbay Anton Grubitz), Thomas Thieme (Bakan Bruno Hempf), Volkmar Kleinert (Albert Jerska), Charly Hübner (Udo)