Steven Spielberg tarafından yönetilen, 2015 yılında gösterime Casuslar Köprüsü (Bridge of Spies), gerçek olaylara dayanan etkileyici bir tarihi drama ve casusluk filmi. 

50’li yılların sonları…  Soğuk Savaş'ın zirvede olduğu, Amerika Birleşik Devletleri ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği arasındaki gerilimin tırmandığı dönem…

KGB ajanı olmak, ABD’nin savunma gücüyle ilgili atomik bilgileri SSCB’ye iletmekle suçlanan Rudolf Abel (Mark Rylance), New York’ta FBI tarafından tutuklanır. 

ABD hükümetinin “anlaşma” teklifini kabul etmeyen ve aleyhinde çok sayıda delil bulunan Abel’i savunma görevi, saygın bir sigorta avukatı olan İrlanda asıllı Amerikan vatandaşı James B. Donovan’a (Tom Hanks) verilir. 

Bir haini savunmasına ailesi karşı çıksa da Donovan'ın hukukun üstünlüğüne olan inancı tamdır. ABD’yi saran Sovyet karşıtı duygular, avukatın görevini zorlu bir hale getirir.

Sessizliğini koruyan Abel’in anlattıklarını bilmek isteyen CIA de Donovan’ı göz hapsine alır. 

Abel’in tutuklandığı otel odası için düzenlenen arama emrinin yasal olmadığını ispatlayan Donovan tüm çabalarına rağmen Abel'in mahkûm edilmesini engelleyemez. Ancak hâkim, KGB ajanını elektrikli sandalyeye göndermek yerine 30 yıl hapis cezasına çarptırır.

Kararı temyize taşıyan Donovan toplumun büyük tepkisini çeker, evine silahlı saldırı düzenlenir.

Dava sürerken bir grup havacı subay, CIA adına SSCB hakkında istihbarat toplamakla görevlendirilir. Pakistan’daki Peşaver Hava İstasyonu’ndan U-2’lerle havalanan pilotların görevi SSCB’nin çeşitli bölgelerinde keşif yapmak ve nükleer tesislerin fotoğrafını çekmektir. Bu pilotlardan biri olan Francis Gary Powers (Austin Stowell) uçağının düşmesi sonucu SSCB’li yetkililerin eline geçer. Moskova'da yargılanan Powers üç yılı hücrede olmak üzere 10 yıl hapis cezasına çarptırılır.

Donovan'ın müzakere becerilerini ve adalet duygusunu fark eden ABD hükümeti, ona gizli ve hassas bir görev teklif eder. Ondan, Sovyet kontrolü altında olan Doğu Berlin'e gidip bir takas için pazarlık yapmasını isterler. 

Abel ile Powers'ın takas edilmesi için Doğu Berlin'e doğru tehlikeli bir yolculuğa çıkan Donovan, siyasi entrikalarla dolu, belirsiz ve tehlikeli bir manzarayla karşılaşır. 

Casusluk, mahkeme salonu draması ve jeopolitik restleşmenin büyüleyici bir karışımını sunan film, tarihin kritik bir anının sürükleyici bir tasviri. 

Süre: 144 dakika
Yönetmen: Steven Spielberg
Senaryo: Matt Charman, Ethan Coen, Joel Coen
Görüntü Yönetmeni: Janusz Kaminski
Kurgu: Michael Kahn
Müzik: Thomas Newman
Oyuncular: Tom Hanks (James B. Donovan), Mark Rylance (Rudolf Abel), Austin Stowell (Francis Gary Powers), Alan Alda (Thomas Watters Jr.), Amy Ryan (Mary Donovan), Billy Magnussen (Doug Forrester), Peter McRobbie (Allen Dulles), Joshua Harto (Bates), Domenick Lombardozzi (ajan Blasco), Victor Verhaeghe (ajan Gamber), Michael Gaston (ajan Williams), Dakin Matthews (yargıç Byers), Michael Pemberton (yalan dedektörü testi yöneticisi), Billy Magnussen (Doug Forrester), Jillian Lebling (Peggy Donovan), Noah Schnapp (Roger Donovan)