Tony Scott imzalı, 1998 yapımı Devlet Düşmanı (Enemy of the State), istihbarat teşkilatlarının karanlık yüzünü ve dijital çağda mahremiyetin ihlalini irdeleyen sürükleyici bir gerilim filmi.

Film, ABD’de başarılı ve idealist bir işçi avukatı olan Robert Dean'in (Will Smith) farkında olmadan tehlikeli bir komploya karışmasını anlatıyor.

İletişim Özgürlüğü Yasası üzerine çalışan Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Phillip Hammersley’in, Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) yetkilisi Thomas Reynolds (Jon Voight) tarafından öldürtüldüğünü kanıtlayan video, üniversiteden arkadaşı Daniel Zavitz (Jason Lee) aracılığıyla ancak habersiz şekilde Dean'in eline geçer.

Dean, hükümet adına çalışan doğa fotoğrafçısı Zavitz'in NSA ajanları tarafından kovalanırken vahşice öldürülmesiyle kendini korkunç bir olaylar zinciri içinde bulur.

İstihbarat camiasının güçlü isimlerini alaşağı edebilecek bir kanıtın sahibi olan Dean, amansız bir insan avının baş hedefi haline gelir. Başvuracak kimsesi kalmayan Dean, hayatını ve ailesini korumak için kaçmak zorunda kalır.

Adını temize çıkarmak ve komplonun ardındaki gerçeği ortaya çıkarmak için çaresizce çabalayan Dean, eski sevgilisi Rachel (Lisa Bonet) aracılığıyla, gözetimden kaçma konusunda paha biçilmez bir uzmanlığa sahip, münzevi eski NSA ajanı Brill’den (Gene Hackman) yardım ister. Rachel’in öldürülmesi ve cinayetin Dean’in üzerine bırakılması sonra işler iyice çığırından çıkar.

Dean ve Brill, ABD istihbaratının en tepesindeki kuruluşun yozlaşmış eylemlerini ifşa etmek ve gerçeği gün ışığına çıkarmak için yola koyulurlar. Ellerindeki en son teknolojiyle Dean'in peşine düşen NSA, her hareketini takip etmek için gözetleme uyduları, yüz tanıma sistemleri ve geniş veri ağları kullanır.

Aksiyon, gerilim ve komplo unsurlarını ustalıkla bir araya getiren filmde Will Smith, Robert Dean karakterinin çaresizliğini, hayatını geri kazanma ve sevdiklerini koruma kararlılığını yansıtıyor.

Gene Hackman ise filme derinlik ve entrika katarak, istihbarat dünyasının iç işleyişini anlatan karmaşık ahlaki kurallara sahip bir karakter sunuyor.

Süre: 132 dakika
Yönetmen: Tony Scott    
Senaryo: David Marconi
Görüntü Yönetmeni: Dan Mindel
Kurgu: Chris Lebenzon
Müzik: Harry Gregson-Williams, Trevor Rabin
Oyuncular: Will Smith (Robert Clayton Dean), Gene Hackman (Edward Lyle / Brill), Jon Voight (Thomas Brian Reynolds), Loren Dean (Hicks), Barry Pepper (David Pratt), Jack Black (Fiedler), Ian Hart (Bingham), Jake Busey (Krug), Scott Caan (Jones), Jason Lee (Daniel Zavitz), Regina King (Carla Dean), Lisa Bonet (Rachel F. Banks), Dan Butler (Shaffer), Anna Gunn (Emily Reynolds), Stuart Wilson (Kongre üyesi Sam Albert), Jason Robards (Kongre üyesi Phillip Hammersley) Tom Sizemore (mafya patronu)