Francis Lawrence tarafından yönetilen 2018 yapımı Kızıl Serçe, (Red Sparrow), CIA’de 30 yıldan uzun bir süre çalıştıktan sonra emekli olan Jason Matthews'in aynı adlı romanından uyarlandı.

Bolşoy Balesi'nin gözde ve yetenekli balerinlerinden Dominika Egorova (Jennifer Lawrence) kendisine kurulan komplo sonrası ciddi bir sakatlık geçirir ve kariyeri sona erer.

 

Hayalleri yıkılan, mali durumu kötüleşen ve hasta annesini tedavi ettirmeye çalışan babasız Dominika, SVR'nin üst düzey yöneticilerinden olan amcası Egorov'un (Matthias Schoenaerts) entrikalarına karşı savunmasız hale gelir. 

İstemediği halde kanlı bir olaya karışan ve Egorov'un şantajına maruz kalan Dominika, Rus istihbaratı için "Serçe" adı verilen ajanların yetiştirildiği 4 Numaralı Okul'a gönderilir. Bu okulda bireyler, manipülasyon ve baştan çıkarmada uzman casuslar olmaları için eğitilmektedir. 

Acımasız ve sert bir eğitim programından geçen Dominika'nın ilk görevi, "Marble" kod adlı yüksek rütbeli Rus köstebeğinden bilgi aktaran Amerikalı CIA ajanı Nate Nash'i (Joel Edgerton) ele geçirmektir.

Budapeşte-Londra hattında yaşanan bir dizi köşe kapmaca oyunundaki gerilim, bir ABD senatörünün özel kaleminin ölümüyle zirve yapar.

 

Derin bir dönüşüm geçiren Dominika’nın savunmasız bir balerinden kurnaz ve acımasız bir casusa evrilmesini başarıyla anlatan Red Sparrow, hem psikolojik hem de kanlı sahneleriyle izleyiciyi zorluyor.

Süre: 140 dakika
Yönetmen: Francis Lawrence    
Senaryo: Justin Haythe
Görüntü Yönetmeni: Jo Willems
Kurgu: Alan Edward Bell
Müzik: James Newton Howard
Oyuncular: Jennifer Lawrence (Dominika Egorova), Joel Edgerton (Nate Nash), Matthias Schoenaerts (Ivan Egorov), Jeremy Irons (General Korchnoi), Charlotte Rampling (Müdüre Matron), Mary-Louise Parker (Stephanie Boucher), Douglas Hodge (Maxim Volontov), Ciarán Hinds (Zakharov), Bill Camp (Marty Gable), Sakina Jaffrey (Trish Forsyth), Sebastian Hülk (Matorin), Thekla Reuten (Marta), Kristof Konrad (Dmitri Ustinov), Joely Richardson (Nina Egorova).